Trei români, în clasamentul celor mai buni 100 de antrenori din istorie, întocmit de „Biblia sportului”
0Una dintre cele mai cunoscute publicații britanice, Sport Bible, a realizat un top 100 al celor mai buni antrenori din istoria fotbalului, iar trei dintre aceștia sunt români.

Sir Alex Ferguson este primul, urmat de olandezii Rinus Michels și Johan Cruyff. Pe locurile 62 și 63 îi egăsim în acest clasament pe Ștefan Kovacs și Emeric Ienei, în timp ce Mircea Lucescu este pe 87, chiar dacă prinde podiumul într-o altă ierarhie, cea a tehnicienilor cu cele mai multe trofee.

Regretatul Ștefan Kovacs a cucerit de două ori Cupa Campionilor Europeni alături de Ajax (1972, 1973), în timp ce Emeric Ienei a fost antrenorul Stelei în 1986, momentul în care formația roș-albastră a reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc. Mircea Lucescu este mai jos decât aceștia pentru că nu a reușit să câștige cel mai important de pe continentul european la nivel de club, Cupa Campionilor/ Champions League.
Trofeele câștigate de Ștefan Kovacs
Cu Ajax Amsterdam:
două Cupe ale Campionilor Europeni (1972, 1973)
Supercupa Europei
Cupa Intercontinentală
două titluri de campion al Olandei
Cupa Olandei
Steaua București:
două Cupe ale României
titlul de campion
Panathinaikos:
Cupa Greciei
Trofeele câștigate de Emeric Ienei
Steaua București:
Cupa Campionilor Europeni (1986)
șase titluri de campion
trei Cupe ale României
Trofeele câștigate de Mircea Lucescu
Șahtior Donețk:
8 titluri de campion
6 Cupe ale Ucrainei
7 Supercupe
Cupa UEFA (2009)
Dinamo Kiev:
titlul de campion
Cupa Ucrainei
Supercupa Ucrainei
Dinamo:
titlul de campion
două cupe ale României
Galatasaray:
titlul de campion
Supercupa Europei
Beșiktaș:
titlul de campion
Zenit:
Supercupa Rusiei
Rapid București:
Cupa României
titlul de campion
Supercupa României
*statistică DigiSport