Ţig, victorie splendidă la Madrid: patru din cele opt jucătoare calificate în sferturi sunt românce. La ce ore vor juca

0

După Halep, Begu şi Cârstea, sportiva de 21 de ani a înregistrat şi ea o victorie uriaşă, în optimi, trecând de o adversară mult mai bine clasată.

Patricia Ţig (134 WTA) a trecut de Madison Keys (SUA, 25 WTA) de o manieră cateogrică, scor 6-3, 6-4. Meciul a durat o oră şi 17 minute.

Jucătoarea din România a completat tabloul din sferturi. Astfel, joi, va fi o zi cu mari emoţii pentru iubitorii tenisului din ţară şi, în cel mai rău caz, o româncă va ajunge în semifinale, având în vedere că Halep şi Begu se vor întâlni în meci direct.

Iată programul zilei de joi pentru sportivii din România:

Halep (7 WTA) - Begu (34 WTA)
Meciul va fi al doilea pe terenul „Manolo Santana“ şi va începe nu mai devreme de ora 15.00, ora României.
Simona are 3-0 în partidele jucate, de-a lungul anilor, cu Irina.

Ţig (134 WTA) - Stosur (Australia, 23 WTA)
Meciul va fi ultimul pe terenul „Manolo Santana“ şi va începe nu mai devreme de ora 22.30, ora României.
Va fi primul duel dintre cele două jucătoare.

Cârstea (127 WTA) - Cibulkova (Slovacia, 38 WTA)
Va fi al treilea meci pe terenul 3 şi va începe, probabil, după ora 15.00, ora României.
Cibulkova are 3-1 în partidele directe cu Cârstea.