Surpriză uriaşă: Ashleigh Barty, locul 1 mondial, bătută după primul meci la Adelaide

0
Ashleigh Barty traversează o criză de rezultate

După rateul dat la Australian Open, unde şi-a dorit să ia titlul, dar a părăsit competiţia în sferturi, ocupanta locului 1 WTA a suferit încă o înfrângere-şoc.

Dacă Simona Halep (3 WTA) a ales să ia o pauză după Australian Open, urmând să revină pe teren la Dubai, în a doua săptămână a lunii martie, în schimb, Ashleigh Barty, care a ratat aproape tot anul 2020, s-a înscris la turneul de la Adelaide. Această întrecere, de categoria WTA 500, a început imediat după primul Grand Slam al anului.

Doar că ea s-a şi încheiat deja pentru Ashleigh Barty, imediat după primul ei meci, disputat în turul II! Într-o partidă care a durat doar 67 de minute, liderul mondial a fost învins, în minimum de seturi, de americanca Danielle Collins (37 WTA): 3-6, 4-6.

E al doilea eşec pentru Barty în acest an, după eliminarea de la Australian Open în sferturi, în faţa Karolinei Muchova (22 WTA).