Suporterii moldovenilor, atacaţi de fani rapidişti
0Proverbul "un ghinion nu vine niciodată singur" s-a respectat întocmai pentru fanii ieşenilor. De parcă nu le-ar fi ajuns că favoriţii au fost umiliţi de Dinamo, suporterii au mai avut parte de
Proverbul "un ghinion nu vine niciodată singur" s-a respectat întocmai pentru fanii ieşenilor. De parcă nu le-ar fi ajuns că favoriţii au fost umiliţi de Dinamo, suporterii au mai avut parte de o bătaie, la propriu, pe drumul de întoarcere. Potrivit lui Claudiu Prihac, căpitan în cadrul Jandarmeriei Ialomiţa, incidentul s-a petrecut sâmbătă seară, în jurul orei 21.00, la ieşirea din Bucureşti spre Urziceni, în localitatea Afumaţi. Mai mulţi indivizi, care aveau faţa acoperită cu fulare cu însemnele Rapidului, înarmaţi cu bâte, răngi şi pietre, au blocat şi atacat cele două autocare ale moldovenilor. Doar primul a fost serios avariat. Unii dintre fanii moldovenilor s-au dat jos din autocar şi s-au luat la bătaie cu necunoscuţii. Ultimii au fugit însă repede, când au simţit că sunt în inferioritate. Înainte de a fi atacaţi, moldovenii l-au văzut din autocar pe Gigi Corsicanu, fostul lider al galeriei rapidiste, care a negat însă participarea suporterilor giuleşteni la ceste evenimente. În urma incidentelor, cinci susţinători ai lui Poli au fost răniţi, aceştia primind îngrijiri medicale la spitalul din Buzău. Drumul ieşenilor spre casă a fost continuat cu trenul. (M.D.)























































