Soarta Universităţii Craiova se decide în ultima etapă

0

Gruparea din Bănie a rămas fără victorie în Ghencea în ultimii 21 de ani şi tremură încă la retrogradare.

Universitatea Craiova a fost învinsă cu 2-0 de Steaua, după două goluri marcate în repriza secundă de Arman Karamyan, în minutele 70 şi 78, la ambele armeanul profitând de neatenţia fundaşilor olteni.

Alb-albaştrii au pus probleme Stelei doar în primele 60 de minute, însă M. Costea şi Firţulescu au trecut pe lângă gol. Şi gazdele ar fi putut marca în câteva rânduri, dar Lung junior a fost la post.

Ieşirea lui Găman, accidentat, s-a simţit în partea secundă, când Steaua a punctat de două ori şi a mai trecut de alte două ori pe lângă golul de 3-0.

Universitatea a rămas cu 33 de puncte, la două de primul loc retrogradabil ocupat de Poli Iaşi, şi trebuie să câştige cu orice preţ meciul din ultima etapă cu Oţelul Galaţi pentru a se menţine în Liga I.

Vom bate Galaţiul şi ne vom salva“, a dat asigurări patronul Ştiinţei, Adrian Mititelu, care a acuzat individualismul lui Mihai Costea şi forma slabă arătată de Dina în atac.