Rusia și Norvegia s-au calificat fără probleme în ”sferturile” CM de handbal

0

Desfășurate ieri, primele patru meciuri din optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal din Bazilia au arătat că Rusia și Norvegia nu au fost creditate degeaba ca principale favorite la titlul, ele calificându-se fără probleme în ”sferturi”. Celelalte două dispute s-au încheiat cu surprize, Angola și Spania eliminând Coreea de Sud, respectiv Muntenegru.

O repriză a rezistat Islanda în fața Rusiei. Cu un avantaj destul de mic la pauză (15-12), echipa lui Evgheni Trefilov s-a dezlănțuit în repriza secundă, câștigând cu 30-19. O victorie la fel de clară (34-22) a obținut Norvegia, care a trecut de Olanda.

Surprize au oferit Angola și Spania. Campioana Africii a dovedit că n-a stopat întâmplător Germania din drumul spre grupa locurilor 1-16, depășind cu 30-29 (13-12) Coreea de Sud.

Un succes important a înregistrat Spania, care a eliminat (23-19) Muntenegru, formație pe care mulți o vedeau pe podium la finalul competiției.

Astăzi, în Brazilia sunt programate celelalte patru dispute din sferturile de finală: