România a învins Israel la Cupa Davis (3-0), după ce Horia Tecău şi Florin Mergea s-au impus în meciul de dublu

0
Horia Tecău şi Florin Mergea FOTO Laurenţiu Mich/Mediafax

Perechea formată din Florin Mergea şi Horia Tecău a învins cuplul de joc Jonathan Erlich/Edan Leshem, sâmbătă, în trei seturi, scor 6-3, 6-4, 6-4.

La partida care a durat o oră şi 46 de minute a asistat şi preşedintele României, Klaus Iohannis.
Graţie acestei victorii, România s-a calificat în turul al doilea din Grupa I, Zona Europa-Africa şi va juca împotriva Slovaciei, iar dacă se va impune şi atunci, se va califica la barajul pentru Grupa Mondială, meciul urmând să se joace la noi în ţară.

„Nu am încercat lucruri foarte spectaculoase, am încercat să jucăm standard. Am avut momente în care nu am executat foarte bine. Israelienii au servit de bine şi astfel au reuşit să rămână în meci“, a declarat Horia Tecău potrivit prosport.ro.
Pentru România mai există o veste bună, adusă de Alexandru Dulgheru (94 WTA), care s-a calificat în finala de la Kuala Lumpur.

Rezultatele meciurilor disputate

Vineri

• Adrian Ungur (159 ATP) - Bar Botzer (893 ATP): 7-5, 6-3, 6-0
  • Marius Copil (168 ATP) - Dudi Sela (108 ATP): 6-7, 7-6, 6-4, 6-2

Sâmbătă

• Florin Mergea/Horia Tecău - Jonathan Erlich/Edan Leshem: 6-3, 6-4, 6-4

DESFĂŞURAREA MECIULUI România vs. Israel (3-0)

Setul III (câştigat de România)

• 6-4: Echipa noastră serveşte pentru câştigarea setului şi meciului, lucru pe care-l reuşeşte.
  • 5-3: România se află la un pas de câştigarea meciului.
  • 4-2: România majorează avantajul.
  • 3-2: Meci strâns, cu România aflată, în acest set, în superioritate.
  • 2-2: Break pentru oaspeţi, care egalează.
  • 2-1: Israelienii recuperează din diferenţă.
  • 2-0: Horia şi Florin măresc avansul.
  • 1-0: România are un început de bun augur, cu un game câştigat după break.

Setul II (câştigat de România)

• 6-4: Horia şi Florin îşi adjudecă setul al doilea.
  • 5-4: România se menţine la conducere.
  • 4-3: Israelienii nu cedează.
  • 4-2: Horia este decisiv pentru păstrarea unui avantaj de două game-uri, după un joc greu, câştigat pe propriul serviciu.
  • 3-2: Jocul rămâne echilibrat, israelienii pun probleme.
  • 3-1: România majorează diferenţa de scor.
  • 2-1: Prima „zvâcnire“ a israelienilor în acest set.
  • 2-0: Horia şi Florin îşi măresc avantajul, printr-un game alb.
  • 1-0: Început mai bun de data aceasta, cu break şi, mai apoi, cu România la conducere.

Setul I (câştigat de România)

• 6-3: Horia serveşte, Israel începe cu un break, dar România reuşeşte să câştige primul set.
  • 5-3: Horia şi Florin iau un avans considerabi. În tribune se observă, printre susţinătorii României, Ilie Năstase şi Cristian Ţopescu.
  • 4-3: România revine la conducere.
  • 3-3: Game alb şi oaspeţii egalează.
  • 3-2: România se află la conducere în premieră.
  • 2-2: Horia şi Florin restabilesc egalitatea. Primul trimite bine cu returul, iar cel de-al doilea reuşeşte breakul şi închide punctul.
  • 1-2: România cucereşte primul game, pe serviciul lui Florin Mergea.
  • 0-2: Oaspeţii măresc avantajul de pe tabelă.
  • 0-1: A început meciul, la care asistă şi preşedintele României, Klaus Iohannis, alături de soţia sa, Carmen Iohannis. Horia serveşte, iar primul game revine Israelului.