Prima mare surpriză la Olimpiadă: Spania a pierdut meciul cu Japonia

0

Echipa naţională a Spaniei, campioană europeană în 2012, a pierdut primul meci jucat la Jocurile Olimpice împotriva Japoniei, scor 0-1. Unicul gol al meciului a fost marcat în prima repriză de japonezul Yuki Otsu.

Partida, care s-a disputat la Glasgow, a pus faţă în faţă două echipe echilibrate valoric, în ciuda faptului că Spania venea din postura de campioană europeană. De menţionat este că ambele formaţii au avut în garnitura de start mai mulţi jucători sub 23 de ani, conform reglementărilor impuse de organizatori. Spania a evoluat chiar cu un om în minus timp de o repriză, deoarece Martinez a fost eliminat în minutul 42 al întâlnirii.

Din echipa Spaniei nu au lipsit vedete precum Jordi Alba, Rodrigo sau Juan Mata.
Iată şi titularii celor două echipe:
Spania: De Gea – Montoya, alba, Dominguez – Isco, Koke, Martinez, Martinez – Adrian, Rodrigo, Mata.
Japonia: Gonda – Tokunaga, Sakai, Yoshida, Suzuki – Ogihara, Higashi, Yamaguchi, Kiyotache – Otsu, Nagai.
În celălalt meci al grupei D de la Jocurile Olimpice, Honduras a terminat la egalitate partida disputată împotriva Marocului, scor 2-2.