Prea mică pentru un război aşa mare! Swiatek o zvântă în bătaie pe Begu, îi încheie ruşinos participarea la Wimbledon

0
begu

Vineri, în turul 3 al turneului de la All England Club, Irina Begu a fost învinsă categoric de Iga Swiatek (9 WTA - favorita 7), după un meci care s-a încheiat în mai puţin de o oră.

Primul set a fost unul de coşmar pentru româncă. Swiantek a cedat doat 4 puncte în primele 5 game-uri şi Begu a ajuns în servească pentru a rămâne în set după doar 16 minute. Irina a reuşit să facă game-ul şi imediat şi-a procurat chiar două mingi de break, nefruntificate însă, iar setul a mers în contul jucătoarei din Polonia.

Partea secundă a avut aproape aceeaşi desfăşurare. Irina a fost simplu sparring partener în debutul setului, doar cinci puncte câştigate şi 0-4 pe tabelă. Begu a opus ceva rezistenţă în jocul 5, în care s-a înregistrat de cinci ori 40-40 şi în care românca a beneficiat şi de o minge de game, dar şi acesta a mers în contul Igăi. A urmat încă un game alb al sportivei poloneze şi finalul meciului a venit după doar 57 de minute de la primul serviciu, scor 6-1, 6-0.

În urma parcursului de anul acesta de la Wimbledon, Begu va primi 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.