Politehnica Iași se întoarce cu un punct de la Craiova, în meciul de Superligă cu FCU Craiova

0

FCU Craiova a terminat la egalitate cu Politehnica Iaşi, 1-1 (1-1), marţi seara, pe teren propriu, în primul meci din etapa a 28-a a Superligii de fotbal.

Meciul de la Craiova s-a încheiat nedecis FOTO: Facebook FC U Craiova

Gazdele au deschis scorul prin nigerianul Jibril Ibrahim (19), din centrarea lui Aurelian Chiţu, dar ieşenii au restabilit egalitatea în finalul primei reprize, prin tunisianul Adel Bettaieb (45+1), în urma unei centrări furnizate de suedezul Kevin Kabran, scrie Agerpres.

Fiecare formaţie a avut un gol anulat de VAR, oaspeţii la reuşita lui Kevin Kabran (56), pentru ofsaid, iar gazdele la Sekou Sidibe (76), pentru henţ.

Craiovenii au pierdut doi jucători autoaccidentaţi în primul sfert de oră, Andrea Padula şi Gabriel Compagnucci, iar de la oaspeţi s-a accidentat singur portarul Ionuţ Ailenei (min. 24).

Antrenorul echipei oaspete, Leo Grozavu, a primit cartonaş roşu la pauză pentru proteste.Poli a avut câteva ocazii bune pe final, dar Andrei Gheorghiţă (76, 90+5) şi Allanzinho (81) au fost imprecişi.

Ieşenii au încheiat meciul în zece oameni, Mihai Bordeianu primind al doilea cartonaş galben (90+1).

FCU Craiova are un singur punct obţinut în ultimele patru etape.Poli Iaşi are o victorie şi două egaluri în ultimele patru etape.

În meciul tur scorul a fost identic, 1-1.

FCU 1948 Craiova - FC Politehnica Iaşi 1-1 (1-1), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Jibril Ibrahim (19), respectiv Adel Bettaieb (45+1).

Cartonaş roşu: Mihai Bordeianu (Poli Iaşi, 90+1).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)

Arbitru video: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitru asistent video: Iulian Dima (Bucureşti)

Observatori: Cristina Babadac (Reşiţa) - CCA, Ion Cîţoi (Bucureşti) - LPF