Petrolul – FCSB, marcat de faultul „criminal“ al lui Dawa: Rezultatul, stabilit la ultima fază, după un meci nebun VIDEO

0

La cum a pornit FCSB în partida cu Petrolul, cu un gol înscris de Djokovic în minutul 2 – cu o doză mare de noroc totuși – mulți au crezut că meciul se va transforma într-un galop de sănătate pentru vicecampioana României.

Dawa, un fotbalist rudimentar

Nici vorba de așa ceva! Iar asta în ciuda faptului că, inclusiv repriza a doua a început perfect pentru oaspeți, cu un gol al lui Băluță la o fază neclară în care reluările n-au lămurit dacă mingea a depășit linia porții sau nu. Cum golul s-a acordat însă, tabela a arătat Petrolul – FCSB 0-2 din minutul 49.

Când FCSB dădea senzația că defilează la Ploiești a venit reușita superbă a lui Jair din lovitură liberă, în minutul 70. Iar de aici „filmul“ s-a cam rupt pentru FCSB. Înghesuită în jumătatea proprie, formația din Berceni a arătat ca una în derivă. N-a fost, totuși, „bombardament“ la poarta lui Târnovanu, dar FCSB a fost surclasată, în ultimele 20 de minute.

Pe fondul dominării ploieștenilor a și venit golul egalizator al Petrolului. Același Jair a fost faultat în careu, în minutul 90+4, de Ngezana, iar Radu Petrescu a arătat spre punctul cu var. Gicu Grozav a executat slab, Târnovanu a ghicit colțul, dar mingea s-a scurs în poartă, spre disperarea portarului FCSB-ului. Imediat, s-a și încheiat meciul: Petrolul – FCSB, 2-2.

Dawa, schimbat, în loc să fie eliminat

Meciul de la Ploiești a fost marcat, din păcate, de un fault „criminal“ comis de camerunezul Joyskim Dawa în prima repriză, mai precis în minutul 24. Atunci, stoperul FCSB-ului a intrat ca un „buldozer“ la Sergiu Hanca, care era într-un sprint, și l-a distrus pe fotbalistul Petrolului! Care a avut norocul că nu și-a rupt glezna!

Devastat de durere, Hanca a fost scos de pe teren, alegându-se, cel mai probabil, cu o entorsă. Și Dawa, care a luat doar un cartonaș galben, a fost scos de pe teren, după zece minute de la această fază, fiind înlocuit cu Lixandru.

Aflat în studioul Digi Sport, Ion Crăciunescu, fostul mare arbitru internațional, a dat verdictul la pauza meciului: Dawa ar fi trebuit să fie eliminat pentru intrarea sa oribilă la Hanca!

16. Botoșani 13 0 6 7 13-26 6

*Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, in total 10 etape).

*Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, in total 9 etape).

*Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

*Locul 3 din play-off va juca baraj cu caștigatoarea barajului dintre locurile 1 si 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

*Locurile 9 si 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.