Olăroiu şi Petrescu sunt în plin sezon în Emirate: unul a părăsit cupa în optimi, altul s-a calificat în sferturi

0
Cosmin Olăroiu

Pentru românii care activează în zona Golfului Persic finalul de an e încărcat de meciuri, echipa lui Oli urmând să joace chiar şi la 31 decembrie.

În optimile Cupei Preşedintelui, formaţiile pregătite de cei doi români au jucat la o zi distanţă una de cealaltă.

Al-Ahli Dubai, deţinătoarea titlului în campionat, a fost eliminată în optimi, după o partidă dramatică împotriva celor de la Al-Ain. Scorul a fost 1-1 după 90 de minute, dar elevii lui Oli au primit două goluri în prelungiri, în minutele 97 şi 121, şi au părăsit competiţia.

Al-Nasr Dubai, cu Dan Petrescu pe bancă, a obţinut calificarea în sferturi, având o misiune mult mai uşoară cu o echipă de ligă secundă, Dubai. Trupa românului s-a impus cu 1-0 şi va juca, fie la 5 ianuarie, fie la 6 ianuarie, împotriva unui adversar ce va stabilit ulterior.