Miracolul de Crăciun: Cum a reuşit Kane să fie primul fotbalist care, după şapte ani, se uită de sus la Messi şi Ronaldo

0
Harry Kane. FOTO: GettyImages

Pentru prima dată după şapte ani, un jucător a spart monopolul instaurat de perechea argentiniano-portugheză, devenind golgheterul Europei.

Titlul de cel mai bun marcator european al anului 2017 a fost disputat din punct de vedere mediatic de Messi, Ronaldo şi Cavani şi câştigat pe teren de...Harry Kane!

La începutul lunii decembrie, atunci când a apărut clasamentul actualizat, cam toţi analiştii au concluzionat că favoriţi pentru locul 1 sunt „suspecţii de serviciu“, adică cele două mari vedete de la Barcelona şi Real Madrid. Un outsider cu şanse bune era considerat Cavani (PSG).

Iar cu două zile înainte de Crăciun, atunci când Messi a marcat în „El Clasico“, trecând pe locul 1cu un total de 54 de goluri înscrise pentru Barcelona şi naţionala Argentinei, probabil, mulţi au crezut că Leo a mai adăugat o pagină în cartea stufoasă a realizărilor sale fotbalistice. Marea surpriză a venit însă de Boxing Day, adică etapa care se joacă în Premier League, în mod tradiţional, în prima zi de Crăciun.

A fructificat ultima şansă

Atunci când Messi, Ronaldo, Cavani şi Lewandowski, toţi pretendenţi la titlul de cel mai bun marcator european al anului, erau deja acasă, postând poze pe reţelele de socializare cu vacanţa lor, Harry Kane a intrat pe teren în partida Tottenham – Southampton. Ultimul meci din 2017 era şi ultima şansă pentru vârful gazdelor de a-l devansa pe Messi.

Atunci când s-a fluierat startul partidei, Kane avea un gol mai puţin decât starul argentinian. L-a egalat pe acesta cu reuşita sa din minutul 22, iar apoi l-a şi devansat încă din minutul 39! Kane a reuşit chiar „tripla“ în minutul 67, iar Tottenham a învins Southampton cu 5-2. Rezultatul a fost trecut însă în plan secund de marea performanţă a vârfului de 24 de ani.

Şase goluri în două meciuri

Ce a reuşit Kane e cu atât mai impresionant cu cât la data de 15 decembrie, distanţa care îl separa de Messi era mare: englezul avea 50 de goluri, iar argentinianul 53. Kane avea la dispoziţie trei meciuri pentru a trece pe primul loc, iar Messi două. Vârful lui Tottenham n-a înscris în eşecul usturător cu Manchester City, scor 1-4, aşa că avea nevoie de două prestaţii stelare, în partidele cu Burnley şi cu Southampton, pentru a-l devansa pe Messi. Şi exact asta a izbutit Kane! Internaţionalul celor de la Spurs a punctat de şase ori în ultimele sale două apariţii în 2017, devenind golgheterul Europei contrar tuturor aşteptărilor!