Mihaela Buzărnescu a dat lovitura la turneul de la Bastad! Românca s-a calificat în semifinale

0
Buzarnescu

Jucătoarea de pe poziţia 160 în clasamentul mondial a trecut cu bine peste eliminarea timpurie de la Wimbledon şi s-a calificat, joi, în careul de aşi al întrecerii de categorie WTA 125 din Suedia.

Buzărnescu a trecut în sferturi, scor 6-2, 6-4, de Anna Bondar din Ungaria (241 WTA), după un meci de 75 de minute, şi şi-a asigurat un premiu de 6.000 de dolari şi cu 57 de puncte WTA.

Mihaela a făcut un prim set excelent, în care nu şi-a ierdut servciul şi a reuşit două break-uri. În actul secund, românca a debutat cu încă un break şi a consolidat imediat, după care a pierdut 3 jocuri la rând.  La 3-3, Buzărnescu a reuşit un nou break la 3-3, care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului, câştigat cu 6-4.

În faza următoare, românca va evolua cu spaniola Nuria Parrizas Diaz, locul 148 WTA, sau cu jucătoarea americană Claire Liu, locul 120 WTA şi cap de serie numărul 4.

Fondul total de premiere al întrecerii din Suedia este de 115.000 de dolari.