Mark Webber, ghinionistul Formulei 1

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cariera lui Mark Webber în Formula 1 începea fulminant în 2002, când a punctat chiar în cursa de debut. A urmat însă o lungă perioadă neagră, înainte să găsească din nou calea spre succes. Victoria din weekend-ul trecut de la Monaco  îl transformă într-unul dintre favoriţii la titlul mondial pe cel considerat cel mai ghinionist pilot din era modernă a Marelui Circ.

Două victorii consecutive, ultima în „cetatea eternă" a Formulei 1. Trei pole-position din cele şase curse disputate până în prezent în 2010. Şi postura de lider în clasamentul general, departajat de numărul de victorii de coechipierul său Sebastian Vettel, ambii cu câte 78 de puncte.

Mark Webber este omul momentului în Formula 1 după o carieră presărată cu ghinioane şi decizii nu tocmai fericite care însă nu l-au doborât. Intrat în lumea Marelui Circ în 2002, la Minardi, australianul a reuşit să termine în puncte chiar de la prima cursă, cea disputată pe circuitul de acasă, de la Melbourne.

Începutul era promiţător. Şi chiar dacă nu avea să mai puncteze în acel sezon, cele patru clasări pe locul 11 şi una pe locul 9 i-au adus titlul de debutantul anului în opinia celebrei reviste F1 Racing iar presa l-a asemănat cu Nigel Mansell, campionul mondial din 1992.

Ani de anonimat

Webber a trecut la Jaguar, în 2003, echipă alături de care a rămas timp de două sezoane. Deşi talentul său l-a adus din nou în postura de a câştiga puncte, maşina l-a trădat în mai mult curse şi nu a reuşit să se plaseze nici măcar printre primii 10 piloţi la finalul campionatului.

Nici următorul an nu a adus o îmbunătăţire a situaţiei şi totul s-a încheiat trist cu un abandon în Brazilia, ultima cursă pentru Webber la Jaguar şi ultima cursă a celor de la Jaguar în Formula 1. Odată cu trecerea la Williams, în 2005, mulţi au prezis că australianul va câştiga primul său Mare Premiu din carieră. În cele din urmă avea să catalogheze acel an, la final, drept cel mai frustrant al său, după ce a încheiat pe locul 10 în clasamentul piloţilor. În ciuda unei oferte de la BMW Sauber a ales să rămână la Williams, însă nici 2006 nu a fost cu nimic mai bun. Doar 7 puncte adunate şi încă o campanie se încheia dezamăgitor pentru Webber.

A prins aripi cu Red Bull

Poate cea mai bună decizie a carierei sale, venirea la Red Bull Racing, a venit oarcum forţată la finele anului 2006. Williams i-a redus drastic salariul şi l-a obligat practic să renunţe la ultimul său an de contract.

Managerul său, Flavio Briatore, i-a găsit un loc la Red Bull şi se creiona revenirea lui Mark Webber. Red Bull a câştigat atunci dublu, în schimbul locului pe care i l-au oferit pilotului australian primind şi o motorizare din partea Renault, contract care este şi acum în derulare.

Nici la echipa austriacă viaţa nu avea să fie roz încă de la început pentru Mark, care şi-a atras renumele de cel mai ghinionist pilot din era modernă a Formulei 1.

Dar în 2008, după alte două sezoane de căutări şi obstacole care păreau să nu se mai termine, a venit în sfârşit capătul acestui adevărat tunel al groazei. Două victorii, opt podiumuri şi locul patru în clasamentul piloţilor, sezonul cu cel mai mare succes pentru australian.

Iar în acest an, cu o maşină care pare să-şi fi atins cea mai bună formă de până acum, cu un coechipier care scoate tot ce e mai bun din el, Mark Webber străluceşte. A intrat în clubul select al câştigătorilor la Monaco, condus de Ayrton Senna cu şase victorii şi a devenit primul australian care câştigă în principat după Jack Brabham, în 1959.

Şi, cel mai important, are acum un argument forte în renegocierea contractului care îi expiră la finalul lui 2010. Discuţiile sunt anunţate să înceapă în curând şi dacă printr-o nebunie Red Bull ar renunţa la el, ar avea cu siguranţă destule oferte.

A mai câştigat o dată la Monaco în Formula 3000

Victoria lui Mark Webber de duminica trecută nu este prima pe circuitul de la Monaco. El a mai câştigat aici în 2001, pe când evolua în Formula 3000, plecând şi atunci de pe prima poziţie a grilei de start. Webber şi-a adus aminte cu nostalgie de acele vremuri în care împărţea camera unui hostel cu prietena sa, cu tatăl său şi cu un amic al acestuia.

„Eram cam mulţi în camera aceea, pentru că atunci nu aveam bani. La un moment dat tata sforăia atât de tare încât ne-a trezit pe toţi. Am luat salteaua şi am întors-o cu susul în jos strigând la el «Mâine sunt în pole-position. Trebuie să dorm!». Acum am dormit cu siguranţă mult mai bine înainte de cursă", a povestit Webber.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite