Marica şi Goian, învinşi în Liga Europa

0

Liga Europa a programat aseară 38 de partide în prima manşă a playoff-ului de calificare în grupele competiţiei.

Cea mai mare supriză a serii a obţinut-o campioana Finlandei, Helsinki JK învingătoare cu 2-0 în meciul cu Shalke 04. Nordicii s-au impus prin "dubla" reuşită de Teemu Pukki în minutele 18 şi 54.

Atacantul român Ciprian Marica a fost titular la germani şi a fost schimbat în minutul 60 cu Jurado.

Un alt rezultat suprinzător s-a înregistrat şi la Bratislava, unde Slovan s-a impus cu 1-0 în faţa italienilor de la AS Roma. Eroul slovacilor a fost Dobrotka, cel care a dat lovitura în minutul 80.

Şi echipa românului Dorin Goian, Glasgow Rangers a plecat învinsă de la Maribor. Slovenii s-au impus cu 2-1 într-un meci în care internaţionalul român a fost integralist la scoţieni.

Maccabi Tel Aviv a făcut scor cu Panathinaikos şi este ca şi calificată. Israelinii s-au impus cu 3-0 şi se poate gândi deja la grupe, la fel ca şi Lazio care s-a distrat cu Rabotniki (Macedonia), scor 6-0 şi Tottenham care s-a impus cu 5-0 pe terenul scoţienilor de la Hearts.