Liverpool, meci sufocant la Mondialul Cluburilor: Avem finala turneului şi ştim cu cine se va duela Răzvan Lucescu

0

Campioana Europei a jucat în faţa a peste 45.000 de spectatori pe ultramodernul „Khalifa International Stadium“ şi a suferit teribil contra mexicanilor de la Monterrey.

Mondialul Cluburilor a început de mai bine de o săptămână, însă Liverpool, cea mai atractivă echipă din această competiţie, a intrat pe teren, abia miercuri seară.

Campioana Europei a întâlnit Monterrey (Mexic), formaţie care a cucerit Liga Campionilor din zona CONCACAF. Şi, contrar aşteptărilor, Liverpool s-a chinuit pentru o victorie dramatică, obţinută la limită! Keita a deschis scorul pentru „cormorani“, în minutul 11, însă la pauză s-a intrat cu 1-1, după ce Fuenes Mori a egalat pentru mexicani (14).

Când toată lumea aştepta intrarea în cele două reprize de prelungiri, meciul a fost tranşat de golul lui Roberto Firmino (90+1) care a trimis Liverpool în finală. Acolo, campioana Europei se va duela cu Flamengo (Brazilia), care a cucerit Copa Libertadores în America de Sud.

În finala mică, Al-Hilal (Arabia Saudită), trupa pregătită de Răzvan Lucescu, se va duela cu Monterrey.