Leicester e tot mai aproape de titlul de campioană în Anglia

0

Leicester City, liderul campionatului Angliei, a obţinut cea mai categorică victorie a sa din acest sezon, duminică, scor 4-0 cu Swansea, în etapa a 35-a din Premier League.

Golurile partidei au fost marcate de Ryad Mahrez, în minutul 10, Leonardo Ulloa, care a reuşit o "dublă", în minutele 30 şi 60, şi Marc Albrighton în minutul 85, la doar trei minute după ce a fost introdus pe teren.

Trupa pregătită de Claudio Ranieri este la opt puncte de Tottenham, ocupanta locului secund, însă are un meci în plus.

Leicester a ajuns astfel la 22 de victorii în acest sezon şi este aproape campioană. "Vulpile" au acumulat 73 de puncte, cu opt mai multe decât Tottenham, care urmează să joace cu West Browich Albion. În cazul în care fosta echipă a lui Vlad Chiricheş va învinge, Leicester are nevoie de două victorii în ultimele trei etape, pentru a nu sta la mâna lui Tottenham. Însă finalul de sezon este infernal: