"L-am vandut pe Dica atat de ieftin pentru ca oricum pleca gratis in vara"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele clubului FC Arges, Paul Schiaucu, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca gruparea pitesteana a fost nevoita sa-l transfere pe Nicolae Dica la Steaua pentru numai 250.000 de

Presedintele clubului FC Arges, Paul Schiaucu, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca gruparea pitesteana a fost nevoita sa-l transfere pe Nicolae Dica la Steaua pentru numai 250.000 de dolari, deoarece fotbalistul nu a dorit sa joace la alta formatie. Schiaucu a dorit sa raspunda, astfel, atacurilor venite cu privire la transferul lui Nicolae Dica. Aceasta suma a fost considerata foarte mica in conditiile in care Dica a fost cotat drept unul dintre cei mai buni jucatori din campionatul intern. "De circa un an am incercat sa-l determinam pe Dica sa-si reinnoiasca intelegerea cu noi. Problema a trenat si am ajuns in situatia in care jucatorul a ajuns la final de contract. Dica ar fi plecat din vara fara nici un ban si de aceea ne-am gandit sa-i gasim rapid o echipa in aceasta iarna", a spus Schiaucu. Schiaucu a mai spus ca cea mai buna oferta a fost cea venita de la Eintracht, club care propunea Argesului si o colaborare pe termen lung, aceasta cazand odata cu ratarea transferului. Intre timp, se pare, Eintracht si-a reinnoit oferta pentru Dica, insa, in acest moment, jucatorul nu mai poate pleca in alta parte timp de un an. La Steaua, Dica va avea un salariu de 90.000 de dolari pe an, suma cu mult peste posibilitatile lui FC Arges, dupa cum a mai comentat presedintele din Trivale. Din intreaga suma de transfer, 250.000 de dolari, un procent situat intre 1 si 5 la suta, care va fi stabilit intr-o sedinta de Consiliu Director, urmeaza sa fie acordat antrenorului Gheorghe Cristian, cel care l-a descoperit pe Nicolae Dica.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite