Izbăvirea a venit! România, prima victorie în Liga Naţiunilor. 1-0 cu Finlanda

0
George Puşcaş

România a spart gheaţa! Prima victorie în Liga Naţiunilor, o victorie ce ne duce la 2 puncte de locul 1 din grupă, după ce Bosnia şi Muntenegru au remizat, 1-1.

Înfrângere în Muntenegru, 0-2. Înfrângere în Bosnia, 0-1. Salvarea trebuia să vină la revenirea din fosta Iugoslavie. România pornea meciul de pe stadionul Giuleşti din postura de ultimă clasată a grupei 3, cu 0 puncte, fără gol marcat. Şi a avut în faţă prima clasată, pe Finlanda, care remizase acasă cu Bosnia, 1-1, şi învinsese Muntenegru, 2-0. Meciul cu trupa din nordul Europei se anunţa decisiv pentru un parcurs onorabil în Liga Naţiunilor, pentru a visa la o clasare care să ajute elevii lui Edward Iordănescu să se gândească la un turneu final. Asta chiar dacă directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiţă, a declarat altceva: ”Nu sunt partide decisive. În niciun caz!”.

Echipele de start

România: Fl. Niţă - Raţiu, Chiricheş, Burcă, Bancu - Olaru, M. Marin, Cicâldău - Sorescu, G. Puşcaş, Oct. Popescu

Rezerve: H. Moldovan, Aioani, Hanca, Ad. Rus, Camora, Al. Creţu, Al. Maxim, R. Marin, V. Mihăilă, Fl. Tănase, Ştefănescu, Mitriţă

Selecţioner: Edward Iordănescu

Finlanda: Joronen - Alho, L. Vaisanen, Ivanov, Uronen, O'Shaughnessy - Lod, Kamara, Schuller - Pukki, Pohjanpalo

Rezerve: Hradecky, Eriksson, Tenho, Taylor, Kallman, Lingman, Valakari, S. Vaisanen, Nissila, Jensen, Soisalo, Niskanen

Selecţioner: Markku Kanerva

Şi foamea de victorie, de a arăta că România încă mai poate, s-a văzut în prima repriză. Elevii lui Iordănescu au lovit bara, prin Cicâldău în minutul 14, au ratat un penalty, prin George Puşcaş în minutul 16, pentru ca în minutul 30 să marcheze prin Nicuşor Bancu.

Tricolorii s-au mai calmat în mitanul secund. Au mai redus din intensitate, le-a dispărut luciditatea, s-au apărat tremurând. Cum a arătat repriza secundă nu a mai contat, rezultatul a fost păstrat!