Încă o tragedie daneză: ce au mai păţit nordicele la Campionatul Mondial, după eşecul dramatic cu România

0

Gazda turneului final a ratat şansa la medalii, după sfertul pierdut în faţa tricolorelor, în prelungiri, scor 30-31. A urmat o victorie cu Muntenegru, însă competiţia s-a terminat catastorfal pentru Stine Jorgensen şi colegele ei.

Danemarca a jucat, astăzi, la Herning, pentru locul 5, însă sala care a găzduit eşecul cu România a adus un nou meci teribil pentru gazda Mondialului.

La pauză, Danemarca avea un avans mare în duelul cu Rusia, 16-12. În partea secundă însă, a urmat dezastrul: nordicele au înscris doar cinci goluri în 30 de minute, primind, în schimb, 13! Partida s-a terminat 25-21 pentru Rusia, care şi-a asigurat locul 5.

În partida pentru locul 7, Franţa a zdrobit Muntenegru, scor 34-23.