Handbaliștii români au pierdut la scor în Croația

0

Echipa masculină de handbal a României a debutat cu stângul în preliminariile Campionatului European din 2012. Aseară, la Karlovac, oamenii lui Vasile Stîngă au pierdut cu 22-34 în fața Croației, vicecampioana mondială și europeană.

Cu excepția primei părți a meciului, când tricolorii au ținut aproape de adversarii lor, în rest dominarea gazdelor a fost categorică. Echipa Croației a condus la pauză cu 16-11, detașându-se decisiv în prima jumătate a reprizei a doua - a fost 22-15 în minutul 40.

Pentru echipa României cele mai multe goluri au fost marcate de Ghionea (7), Georgescu (3) și Stamate (3).

În celălalt meci din grupă, disputat miercuri, la Lalin-Pontevedra, Spania a surclasat (33-27) Lituania.

Meciurile următoare sunt programate duminică: Lituania - Croația și România - Spania (ora 18.00, Oradea).