Halep la Wimbledon: viitoarea adversară a Simonei n-a pierdut niciodată în faţa ei în turneele organizate de WTA

0
Johanna Konta

Simona Halep (2 WTA) va juca în sferturile Wimbledon 2017 într-o partidă care o poate propulsa nu doar în semifinale, dar şi pe locul 1 mondial.

Simona Halep o va întâlni pe Johanna Konta (7 WTA) în următorul meci. Sportiva din Marea Britanie a trecut, astăzi, de Caroline Garcia (22 WTA), scor 7-6, 4-6, 6-4.

Potrivit site-ului oficial WTA, Konta conduce cu 2-0 în duelurile cu constănţeanca de 25 de ani:

*2017 (Miami): 3-6, 7-6, 6-2 Konta

*2015 (Wuhan): 6-3, 3-6, 7-5 Konta

Totuşi, bilanţul întâlnirilor directe e 2-2, deoarece Halep a învins-o pe Konta de două ori, însă în Fed Cup:

*2014 (Budapesta): 6-1, 6-4 Halep

*2017 (Mamaia): 6-1, 6-3 Halep

De fiecare dată, prin aceste rezultate, Simona a contribuit la victoria României în faţa britanicelor.

Pentru Johanna Konta atingerea sferturilor la Wimbledon 2017 e cea mai bună performanţă de până acum la All-England Club.