Halep, aplaudată de presa mondială: „A fost ca un uragan!“. Ce au scris marile publicaţii şi site-uri

0
Halep

Victoria Simonei din optimile Australian Open, după o confruntare palpitantă, de trei seturi, cu Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA), a fost disecată de jurnaliştii din întreaga lume.

Simona Halep (2 WTA) e în sferturile de la Australian Open şi mai are nevoie de două victorii pentru a juca a doua ei finală la Melbourne, după cea din 2018 (a pierdut cu Wozniacki), şi de trei succese în total, pentru a cuceri trofeul ei major cu numărul trei.

Deocamdată însă, constănţeanca de 29 de ani savurează succesul obţinut, astăzi, în duelul cu Iga Swiatek. A fost o victorie cu gust de revanşă, deoarece poloneza de 19 ani a fost cea care a scos-o pe Simona de la French Open 2020, în optimi. După rezultatul de duminică dimineaţă, presa internaţională a scris, pe larg, despre victoria obţinută de Halep.

Ce au scris jurnaliştii?

*WTA Insider: Simona a fost ca un uragan în al doilea set, 6-1 cu Iga Swiatek. A întrerupt astfel seria polonezei de 21 de seturi câştigate la rând la turneele de Grand Slam.

*BBC: Fosta campioană de la Roland Garros a fost eliminată de la Australian Open după o mare luptă dată pe teren de Simona Halep. Care o va întâlni, din nou, la 2 ani de la finala de la Wimbledon pe Serena Wiiliams. Experienţa în joc a româncei a contat, în mod decisiv, astăzi.

*L'Equipe: După ce şi-a dat seama că a fost mult prea pasivă în jocul său în primul set, Simona Halep şi-a pus în mişcare întregul arsenal şi a pus multa putere în fiecare minge. Nivelul de joc al polonezi a scăzut dramatic şi a început să comită din ce în ce mai multe greşeli. Fostul lider WTA a fost impecabil şi, în setul doi, a pierdut doar 4 puncte pe serviciul propriu! Simona e, în continuare, la butoane la acest turneu de Grand Slam. Swiatek nu şi-a mai regăsit deloc ritmul din prima manşă şi a pierdut.

CITEŞTE ŞI:

VIDEO Halep, încurcată de ziarişti: Întrebarea care a pus-o în dificultate

Halep - Serena Williams, meci cu o miză financiară uriaşă: Câţi bani vor fi puşi în joc

Halep - Serena Williams, meci atractiv pentru casele de pariuri: Cine e favorită în sferturi

CTP, încântat înainte de marele meci Halep - Serena Williams: „Pentru mine, acesta e deja câştigul!“

FOTO Serena Williams, căzătură urâtă: A explicat starea ei de sănătate după un moment alarmant

„Serena Williams a slăbit mult!“: Halep, avertizată înaintea meciului din sferturi

Halep - Serena Williams, meci colosal: Simona, declaraţie superbă despre adversara ei

VIDEO Halep, în extaz: Simona le-a dat fanilor o veste minunată după victoria de la Australian Open

Serena o aşteaptă pe Simona: Ce a spus Williams despre duelul cu Halep din sferturi

Swiatek, pusă la respect de Halep: Seria incredibilă a polonezei a fost întreruptă de „Simo“

VIDEO Halep, fantastică: Gestul prin care şi-a celebrat victoria cu numărul 100 la un Grand Slam

Momentul magic al Simonei: 100 de victorii la turneele de Grand Slam! L-a depăşit pe Năstase