Gură de oxigen pentru Sabău

0

Ovidiu Sabău a obţinut o victorie meritată în faţa fostei sale echipe, Gloria, după ce Tg.Mureş s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-0. Ambele reuşite au fost semnate de atacantul Didi, în minutele 19 şi 39, stabilind atît scorul la pauză, cât şi cel final.

Bistriţa a lăsat impresia că nu are forţa să plece cu nici un punct de la Tg.Mureş, ocaziile la poarta lui Balauru fiind destul de rare. Nae Manea s-a confruntat cu probleme chiar din începutul partidei, atunci când a fost nevoit să-l înlocuiască pe Tudose, accidentat. În urma victoriei de "acasă", Tg.Mureş a devansat-o în clasament, pe Gloria, acumulînd 29 de puncte în 23 de etape şi scapă pentru moment de teama retrogradării.

FCM Târgu Mureş: Balauru – Rus, Iencsi, Szilaghi – Vasilache, Issa Ba (Matei 65), Fl. Dan (Petcuţ 79), Astafei – Didi, Zaharia (Ruiz 46)
Antrenor. Ioan Ovidiu Sabău

Gloria Bistriţa: Irimia – Tudose (Mărginean 9), Corallo, Szukala, Cafasso – Achim, Anton, Băjenaru, C. Petre (Iordache 71) – Mandea (D’Agostino 58), Cavalli
Antrenor: Nicolae Manea

Goluri: Didi 18, 39

Stadion „Trans-Sil”: 2.000

Arbitru: Radu Petrescu