Gigi Becali: "Zisu trebuie sa ma impuste ca sa conserve stadionul"
0Ministerul Apararii Nationale a anuntat Federatia Romana de Fotbal ca FC Steaua nu mai are voie sa foloseasca stadionul "Steaua", solicitandu-i forului fotbalistic sa comunice aceasta situatie
Ministerul Apararii Nationale a anuntat Federatia Romana de Fotbal ca FC Steaua nu mai are voie sa foloseasca stadionul "Steaua", solicitandu-i forului fotbalistic sa comunice aceasta situatie conducerii UEFA, se arata intr-un comunicat remis, ieri, de catre CSA Steaua Bucuresti. Joi a fost programata ultima etapa a licitatiei pentru inchirierea stadionului "Steaua" si a spatiilor aferente, insa nici de aceasta daca nu s-a prezentat vreun solicitant. "Societatea Comerciala FC Steaua Bucuresti SA - unicul cumparator al caietului de sarcini - nu s-a prezentat nici la acest termen, actiunea finalizandu-se prin neinchirierea spatiilor scoase la licitatie. In consecinta, MApN este obligat de lege sa procedeze la inchiderea imobilului si trecerea lui in conservare. Din acest moment, prevederile conventiei temporare care permiteau echipei de fotbal SC FC Steaua SA folosirea stadionului si a spatiilor aferente inceteaza de drept", se arata in comunicatul Biroului de presa al CSA Steaua. Actionarul majoritar al FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, ieri, ca seful Directiei Administrative si Servicii din cadrul Ministerului Apararii Nationale (MApN), colonelul Catalin Zisu, ar trebui sa-l impuste pentru a reusi sa conserve stadionul din Bulevardul Ghencea. "Cand o sa vina domnul Zisu sa conserve stadionul, o sa ma gaseasca pe mine acolo. Zisu trebuie sa ma impuste pe mine ca sa conserve stadionul. Acolo sunt banii mei si nu poate nimeni sa treaca peste ei. Ca sa conserve stadionul trebuie sa distruga familia Becali. In situatia asta este ca si cum cineva ar inchiria casa mea, mai are patru-cinci luni de chirie si eu il dau afara si il iau si la bataie. Imi pare rau ca nu s-au implicat Presedintia si Guvernul. Trebuiau sa o faca, deoarece este vorba de un fenomen social. Acest stadion este ca un parc de distractii, realizat de popor ca sa vina la spectacol. O sa zica Zisu ca-mi conserva si casa. Eu am la stadion nocturna de 500.000 de dolari, creanta de 1,3 milioane de dolari si el vine si spune ca va conserva stadionul", a afirmat Becali. Gigi Becali a precizat ca, in cazul in care se va ajunge chiar la bataie, el va lupta pentru banii si idealul sau. "Mai intai trebuie sa ma omoare pe mine si sunt capabili si de asa ceva pentru banii mei. O sa vina Zisu si o sa traga cu mitraliera. Se poate intampla sa ma omoare si pe mine. Eu mi-am luat masuri daca ma omoara, Steaua sa mearga mai departe, sa joace pe stadionul National din Complexul Lia Manoliu. El are o nevasta si un copil, eu am o familie numeroasa si este mai greu sa se puna cu mine. Ii trebuie multe gloante ca sa ne omoare pe toti, pentru ca am vreo 25-30 de nepoti. Ajungem la bataie, dar eu ma bat pentru banii si idealul meu. De ce nu a conservat stadionul inainte, cand era membru in Consiliul de Administratie?", a mentionat Becali. Gigi Becali a mentionat ca va demonstra ca el nu este "copilul vitreg" al Romaniei. "Am sa lupt singur si daca domnul Zisu va putea sa ma invinga, sa nu-mi spuneti mie pe nume. Saptamana viitoare plec la lupta si sa vedem daca Zisu poate sa se bata cu mine. Ce vina am eu ca nu m-am nascut intr-o familie de comunisti? Poate nu mai aveam nici o problema cu stadionul. Nu fac parte din structurile lor, insa voi demonstra ca nu sunt copilul vitreg al Romaniei", a declarat Becali.























































