Gaz Metan a obţinut o remiză cu Ceahlăul Piatra Neamţ, în Liga I, după eliminarea din Cupa României

0

Gaz Metan Mediaş a remizat în meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, disputat sâmbătă, pe teren propriu şi încheiat cu scorul de 2-2.

Medieşenii nu au trecut peste înfrângerea din Cupa României, unde au fost învinşi de Rapid Suceava (0-1) şi au bifat doar un egal în campionat, pe teren propriu. Ceahlăul Piatra Neamţ a dominat prima repriză, înscriind de două ori, prin Andrei Dumitraş (19') şi Alexandru Margina (39'), iar gazdele au arătat semne de revenire chiar înainte de pauză, micşorând diferenţa prin reuşita lui Aymen Tahar (45'). Avântul echipei Gaz Metan Mediaş a fost încetinit de eliminarea lui Ahmed Mujdragici, din pricina cumulului de cartonaşe galbene (55'), însă Dan Roman a adus egalarea nesperată (84').

Gaz Metan ocupă locul opt în Liga I, cu trei victorii, trei egaluri şi tot atâtea înfrângeri, iar etapa următoare va întâlni Petrolul Ploieşti, în deplasare. De cealaltă parte, Ceahlăul Piatra Neamţ se află pe a noua poziţie, având acelaşi bilanţ în primul eşalon românesc, următorul adversar fiind FC Botoşani, acasă.