FOTO Simona Halep, în finala de la Roland Garros. Românca e noul număr 3 mondial, după ce-a învins-o în semifinale pe Andrea Petkovici

0
Simona Halep. FOTO: Reuters

Simona Halep s-a calificat joi, în premieră, în finala unui turneu de Mare Şlem. Românca a învins-o în două seturi, scor 6-2, 7-6, pe Andrea Petkovici (Germania, locul 27 WTA). Halep o va întâlni sâmbătă în finală pe Maria Şarapova, cea care a învins-o în urmă cu mai puţin de o lună în finala de la Madrid. Indiferent de rezultat, Simona Halep va fi de luni noul număr 3 mondial.

Simona Halep este prima sportivă din România care ajunge în ultimul act al acestei competiţii după 34 de ani.

În finală, Halep o va întâlni pe Şarapova, care are un avantaj de 3-0 la meciurile directe. Ultima dată cele două jucătoare s-au înfruntat pe 11 mai, în ultimul act al turneului Masters de la Madrid, câştigat de rusoaică

Halep s-a impus atunci în primul set, cu 6-1, apoi Şarapova le-a tranşat pe următoarele două 6-2, 6-3. Primele două dispute au avut loc în 2012, la Indian Wells şi Beijing, fiind tranşate în două seturi de Şarapova, 6-3,6-4 respectiv 7-5, 7-5.

În 1978, Virginia Ruzici, actualul manager al Simonei Halep, câştiga în premieră titlul la Roland Garros, iar doi ani mai târziu pierdea o finală pe zgura pariziană. De atunci, nicio altă jucătoare din România n-a triumfat la Roland Garros.

În 2008, Simona Halep a câştigat turneul de la Roland Garros la categoria junioare. Urmează titlul şi la senioare?

825.000 de şi 1.300 de puncte WTA a câştigat Simona Halep, după calificarea în ultimul act al Openului francez. Dacă se va impune şi în finală, atunci premiul se va ridica la 1.650.000 de

euro

şi 2.000 de puncte WTA.

Oricum, după parcursul de la Roland Garros, Simona Halep a ajuns la 6.435 de puncte WTA şi a depăşit-o în clasament pe poloneza Agnieszka Radwanska, care ocupa poziţia a treia.

De luni, odată cu publicarea de către WTA a noului clasament, Simona Halep va fi noul număr 3 mondial, cea mai înaltă poziţie ocupată în istorie de către o româncă. Un succes în faţa Şarapovei ar duce-o la 7.135 de puncte WTA, de unde nici locul 2 al chinezoaicei Na Li (7.450) nu e departe...Doar locul 1, ocupat de Serena Williams (9.660) pare, încă, intangibil...

CE PERFORMANŢĂ INCREDIBILĂ A EGALAT HALEP

SIMONA HALEP FOTO REUTERS

Urmăreşte mai jos comentariul LIVETEXT al semifinalei dintre Halep şi Petkovici, de la Roland Garros

Halep - Petkovici 6-2, 7-6 (7-4)

7-6 pentru Simona, după 7-4 în tiebreak. Halep a câştigat setul secund şi meciul. Românca e în finala de la Roland Garros, unde o va întâlni sâmbătă pe Şarapova.

6-6 Game alb al Simonei. Urmează tiebreakul setului secund. Îl câştigă şi se duce în finală!

5-6 Game disputat, germanca a avut 40-15, Simona a egalat, dar Petkovici şi-a făcut în cele din urmă serviciul

5-5 Simona revine şi câştigă impresionant, cu un game alb

4-5 Game disputat, tranşat în cele din urmă de germancă

4-4 Simona a condus game-ul, dar a fost egalaltă la 40-40. Românca a trecut în avantaj cu o lovitură în lung de linie, de pe fundul terenului, a fost egalată, dar în cele din urmă Halep s-a impus

3-4 Game disputat. Primul punct reuşit de Petkovici, după opt consecutive câştigate de Simona. Germanca s-a dus la 40-0, românca a revenit la 30-40. A fost momentul în care Petkovici a făcut încă o dublă greşeală, iar Simona a egalat. În cele din urmă, germanca şi-a câştigat serviciul

3-3 Simona revine superb. A reuşit un game alb şi a egalat

2-3 Adversara Simonei a condus iarăşi game-ul, a avut 40-15, dar a clacat, cu o dublă greşeală, la 40-30. Halep a făcut un break, exact când trebuia. Românca are serviciul şi poate egala, în jocul următor

1-3 Nemţoaica reuşeşte primul său break în meciul cu Halep

1-2 Petkovici a început să joace mai bine. Germanca a condus cu 40-0, românca s-a oprit la 30-40, dar Petkovici şi-a câştigat serviciul, în cele din urmă

1-1 Simona îşi face serviciul şi egalează în debutul setului secund

0-1 Petkovici deschide setul secund cu un game câştigat

6-2 pentru Simona Halep, care câştigă primul set, după 29 de minute de joc

Simona Halep FOTO www rolandgarros com

5-2 pentru Halep. Petkovici câştigă al doilea său game. Simona va servi pentru câştigarea primului set

5-1 pentru Halep. Germanca a condus cu 30-0, Simona a revenit şi a câştigat jocul

Germanca nu-i pune probleme româncei, cel puţin în startul meciului. Urmează Halep, la serviciu

4-1. Ce-a urmat? Tot 40-0 pentru jucătoarea noastră  şi încă un game alb. Şi încă un break pentru Simona

3-1. Al patrulea game consecutiv în care o jucătoare, mai ales Halep, conduce cu 40-0. Game alb pentru româncă

2-1. Primul game şi pentru Petkovici

2-0 pentru Halep, care a condus iarăşi cu 40-0. Germanca face multe erori neforţate

1-0 pentru Halep, care a a condus cu 40-0. În cele din urmă românca a speculat cea de-a treia minge de break. Început bun

A început cea de-a doua semifinală de la Roland Garros, Halep-Petkovici. Germanca serveşte prima

Cele două jucătoare au ieşit la încălzire pe arena „Philippe Chatrier“

În ipoteza unui eventuale întâlniri…Şarapova o conduce pe Halep cu 3-0 la meciurile directe. Ultima dată cele două jucătoare s-au înfruntat pe 11 mai, în finala turneului Masters de la Madrid, câştigată de rusoaică. Halep s-a impus atunci în primul set, cu 6-1, apoi Şarapova le-a tranşat pe următoarele două 6-2, 6-3. Primele două dispute au avut loc în 2012, la Indian Wells şi Beijing, fiind tranşate în două seturi de Şarapova, 6-3,6-4 respectiv 7-5, 7-5.

Partida Simonei Halep ar urma să înceapă în jurul orei 19.00.

Prima finalistă de la Roland Garros este Maria Şarapova (Rusia, locul 8 WTA), care a învins-o pe Eugenie Bouchard (Canada, locul 16 WTA), în trei seturi, scor 4-6, 7-5, 6-2.

În premieră în semifinalele de la Roland Garros, Simona Halep, locul 4 mondial, o întâlneşte pe Andrea Petkovici (Germania, locul 27 WTA). Semifinalele de la feminin se dispută pe arena centrală de la Roland Garros, „Philippe Chatrier“.

În urmă cu aproape un an, pe 15 iunie, Simona Halep făcea un prim pas dintr-un lung drum spectaculos. Câştiga finala turneului de la Nürnberg (6-3, 6-3), în faţa lui Petkovici, primul trofeu din cele şapte cucerite de româncă.

În 2013, Halep a învins-o pe Petkovici şi la Tokyo (7-6, 6-3), singura victorie a germancei de origine sârbo-bosniacă datând din 2009.  În cazul unei calificări în finală, Halep va fi noul număr 3 mondial.

Citeşte şi

Simona Halep e în finală la Roland Garros! Ce performanţă incredibilă a egalat românca după 34 de ani

În copilărie, Halep juca la fel de bine fotbal precum tenis. Imagini de colecţie cu Simona alături de un mare fotbalist

Presa internaţională o laudă pe Halep: „Românca a oferit o demonstraţie de măiestrie tactică!“

Prima declaraţie a Simonei Halep, după calificarea, în premieră, în finala de la Roland Garros

Victoria lui Halep a însufleţit România

Simona Halep, lăudată de presa franceză: este „copleşitoare” şi „stăpâneşte geometria terenului ca nimeni altcineva”

Hagi şi Ţiriac o laudă pe Halep, după calificarea în finala de la Roland Garros: "Zi de zi e mai bună, ne mândrim cu ea!"