Finala Ligii Naţiunilor | Croația-Spania 0-0 (4-5 d.l.d.). Suspans total! „Furia Roja” câștigă trofeul

0

Pe arena din Rotterdam, în Olanda, Spania și Croația au jucat finală Ligii Națiunilor. ''La Roja'' şi-a trecut astfel în palmares un nou trofeu, după ce a câştigat titlul european în 1964, 2008 şi 2012 şi cel mondial în 2010. Repriza s-a încheiat, după o finală fără goluri cu Croația, dar cu multe faze de poartă,  conform Agerpres.

Steag spania FOTO: Shutterstock

Partida a început cu o puternică ofensivă a croaților. Totuși, prima ocazie a fost a ibericilor, prin Gavi, însă jucătorul Barcelonei a ratat poarta. Croații au plecat iar la atac prin Kramaric și Perisic, însă Unai Simon a fost la datorie.

După 0-0 în primele 90 de minute, cele două reprize suplimentare au arătat puterea ibericilor care au dominat jocul și care au presat fără succes poarta lui Livakovic.

Finalul celor 120 de minute a adus același scor alb, dar o momente captivante și o statistică uluitoare: 33 de ocazii de gol ratate de ambele formații.

La loviturile de departajare experiența Spaniei și-a spus cuvântul, iar Croația rămâne și de această dată fără trofeu internațional.

Croaţia - Spania 0-0, după prelungiri; 4-5, la loviturile de departajare

Au executat în ordine loviturile de departajare: Nikola Vlasic 1-0 (gol), Joselu 1-1 (gol), Marcelo Brozovic 2-1 (gol), Rodri 2-2 (gol), Luka Modric 3-2 (gol), Mikel Merino 3-3 (gol), Lovro Majer 3-3 (ratare - a apărat Unai Simon), Marco Asensio 3-4 (gol), Ivan Perisic 4-4 (gol), Aymeric Laporte 4-4 (ratare - bară), Bruno Petkovic 4-4 (ratare - a apărat Unai Simon), Dani Carvajal 4-5 (gol).

Rotterdam, Stadion De Kuip: 51.000 spectatori