Fete fantastice: România, victorie uriaşă la Mondialul de handbal! Tricolorele au învins Spania după un meci sufocant

0
Cristina Neagu

Trupa pregătită de spaniolul Martin Ambros atinge perfecţiunea în Germania! După 29-17 cu Paraguay şi 31-28 cu Slovenia, a venit cel mai important succes de până acum, iar tricolorele şi-au asigurat matematic prezenţa în optimi.

Cristina Neagu a fost, din nou, la înălţime, contribuind la victoria României cu opt goluri. Doar că, de această dată, spre deosebire de partida cu Slovenia, Neagu a fost ajutată din plin şi de o apărare solidă.

De altfel, România - Spania s-a dovedit a fi un meci între două defensive puternice. S-a marcat greu de ambele părţi, iar la finalul primei reprize scorul era foarte strâns: 9-7 pentru România. La reulare, ibericele au început mai bine şi, în doar trei minute, au trecut în frunte: 10-9! De aici, a urmat un joc sufocant, bară la bară! Spania s-a distanţat la 14-12 în minutul 43, dar imediat Martin Ambros a cerut time-out. Decizie inspirată, fiindcă indicaţiile sale au schimbat soarta partidei!

Imediat, România a egalat, 14-14, iar cu patru minute înainte de final, tensiunea a atins cote explozive: 17-17! Cristina Neagu a înscris pentru 18-17, a urmat un nou time-out cerut de Martin Ambros, după care Eliza Buceschi a stabilit scorul final: 19-17.

Pe lângă Neagu, ar fi de remarcat şi aportul portarului Dumanska, aceasta făcând un meci formidabil la Trier.

Victoria a urcat România pe primul loc în grupă, aducând şi calificarea în optimi.

Au marcat pentru România: Buceschi 4, Neagu 8, Ardean Elisei 1, Pintea 4, Dragut 2

CITEŞTE ŞI:

*Neagu, formidabilă pe teren, elegantă în declaraţii: ce a spus Cristina după victoria cu Spania. Toate reacţiile

*România e în optimile Mondialului de handbal feminin: cum se va stabili următoarea adversară a tricolorelor