Festival al ratărilor în Bănie. Golul 2 al gazdelor, demn de „Cascadorii râsului”

0

FC U Craiova a trecut pe teren propriu de Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-0 (0-0), într-un meci disputat marţi în etapa a 21-a a Superligii de fotbal.

FCU 1948 CRAIOVA FOTBAL CLUB SA   ACS PETROLUL 52 PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (19 12 2023) (1) jpg

În faţa a mai puţin de o mie de spectatori, primul gol a venit târziu în minutul 78, după o fază care nu anunţa prea multe, când Vlad Achim a fructificat spectaculos o centrare a lui Mascarenhas. Achim a reuşit primul său gol în actuala ediţie de campionat. Golul desprinderii, foarte ciudat, a venit în minutul 90, când mingea trimisă din neatenţie de portarul Lukas Zima în spatele lui Vladislav Blănuţă a intrat în plasă.

FC U Craiova a avut ocazii mari prin Alexandru Blidar (minutul 10) şi mai ales Juan Francisco Bauza (62), Blănuţă (bară, 70), Chiţu (84).

Petrolul a irosit şi ea ocazii mari, prin Alexandru Musi (5, 34), Jefferson (81), Billel Omrani (87).

Craiova are trei victorii consecutive în campionat şi patru în toate competiţiile. Petrolul a obţinut un singur succes în ultimele şapte etape şi nu a mai înscris de 395 de minute.

Ultimul meci dintre cele două echipe a avut loc pe 18 august 2023, când Petrolul s-a impus cu 4-3 pe teren propriu.

FC U Craiova a acumulat 27 de puncte şi a urcat pe poziţia a 9-a a clasamentului.

Petrolul, tot cu 27 de puncte, este o poziţie mai jos.

FC U 1948 Craiova - FC Petrolul Ploieşti 2-0 (0-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova Au marcat: Vlad Achim (78), Vladislav Blănuţă (70)

Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), Romică Bîrdeş (Piteşti); al patrulea oficial: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea)

Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Andrei Antonie (Bucureşti)

Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Imilian Şerbănică (Bragadiru) - LPF