FCSB, în grupa morții. Cu cine joacă roș-albaștrii și CFR Cluj în Conference League

Reprezentanții FCSB, prezenți la tragerea la sorți de la Istanbul. Captură UEFA.com

FCSB a a fost repartizată în cea mai grea grupă din Europa Conference League, cu West Ham United, Anderlecht Bruxelles şi Silkeborg, vineri, la tragerea la sorţi de al Istanbul.

În schimb, CFR Cluj va evolua într-o grupă accesibilă, cu Slavia Praga, Sivasspor şi Ballkani.

Ambele formații românești au fost cap de serie numărul 2 la tragerea la sorți.

Steaua a întâlnit-o de şase ori pe Anderlecht în Cupa Campionilor Europeni/Liga Campionilor, bilanţul fiind de echilibrat, două victorii, două egaluri, două eşecuri, golaveraj 5-5.

”Roş-albaştrii'' au înfruntat-o pe West Ham United în Cupa UEFA, câştigând cu 2-0 la Bucureşti şi remizând la Londra, 0-0, în 1999.

CFR Cluj a înfruntat-o pe Slavia Praga (locul 2 în Cehia în sezonul trecut) în play-off-ul ediţiei 2019-2020 a Ligii Campionilor, pierzând ambele meciuri cu acelaşi scor, 0-1.

Sivasspor a câştigat Cupa Turciei în sezonul trecut, dar a încheiat campionatul pe locul 10.FC Ballkani este campioana en titre a Kosovo.

OGC Nice, echipă la care joacă românul Rareş Ilie, a fost repartizată în Grupa D, cu Partizan Belgrad, FC Koln şi FC Slovacko.

Conference League FOTO AFP

Meciurile din cele şase etape vor avea loc pe 8 şi 15 septembrie, 6, 13, 27 octombrie şi 3 noiembrie.Câştigătoarele grupelor se vor califica direct în optimile de finală. Formaţiile clasate pe locurile secunde vor juca un play-off cu cele opt echipe clasate pe locul al treilea în grupele Europa League.Finala Europa Conference League va avea pe Stadionul Eden din Praga, pe 7 iunie 2023.