Euro 2016: Franţa a învins Irlanda, scor 2-1, şi s-a calificat în sferturile de finală

0

Franţa s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins, duminică, la Lyon, cu scorul de 2-1 (0-1), selecţionata Irlandei, în optimile competiţiei.

Pentru Franţa a marcat Griezmann '58, '61, iar pentru Irlanda a înscris Brady '2 (penalty). Din minutul 66, Irlanda a avut un jucător mai puţin în teren, după ce Duffy a fost eliminat.

Franţa: Lloris  - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kanté (Coman '46/Sissoko '90+3), Matuidi, Pogba - Payet, Griezmann, Giroud (Gignac '73). Selecţioner: Didier Deschamps

Irlanda: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Brady, McCarthy (Hoolahan '72), Hendrick, McClean (O'Shea '69) - Long, Murphy (Walters '65). Selecţioner: Martin O'Neill

Meciul a fost arbitrat de italianul Nicola Rizzoli. Pentru partida din sferturi, Franţa nu se va putea baza pe serviciile lui Adil Rami şi N'Golo Kante, averrizaţi duminică şi suspendaţi pentru meciul următor. În sferturi. Franţa va întâlni învingătoarea meciului dintre Anglia şi Islanda, programat, luni, de la ora 22.00, la Nisa.