Drama unui rapidist: Judecătorii nu vor să-i dea maşina înapoi!
0
Dănuţ Perjă, fostul jucător al Rapidului, în acest moment team manager la echipa antrenată de Răzvan Lucescu, duce de mai bine de un an o luptă surdă cu justiţia din România, care refuză să-i returneze ceea ce-i aparţine de drept.
Totul a început în noaptea de 28 februarie 2010, când maşina sa de teren marca Toyota Land Cruiser, pe care tocmai plătise 50.000 de euro, i-a fost furată din zona Unirii, din faţa blocului în care locuieşte. Perjă a anunţat furtul imediat ce a constatat dispariţia automobilului şi a oferit Poliţiei şi o înregistrare filmată cu camera de supraveghere a parcării, în care se vede cum hoţii îi sparg maşina şi apoi pleacă cu ea. Timp de aproape un an nu s-a întâmplat însă nimic, iar maşina parcă fusese înghiţită de pământ. Totul până pe 17 martie 2011, când, culmea, Perjă şi-a găsit singur automobilul! "Am parcat din întâmplare lângă ea la Mall şi mi-am dat seama după mai multe particularităţi că e vorba chiar de Toyota mea. Am chemat Poliţia imediat, m-am dus acasă şi am luat cheile şi am descuiat-o. Era clar maşina mea şi poliţiştii mi-au dat dreptate", spune fostul fotbalist. În loc ca totul să se termine imediat cu happy-end, pentru Perjă stresul şi nervii abia atunci începuseră însă.
Refuzat la 10 termene de judecată
Deşi a demonstrat că este vorba despre maşina lui, poliţiştii au spus că nu i-o pot da pe loc, ci trebuie pusă sub sechestru judecătoresc şi eliberată apoi în urma unei hotărâri judecătoreşti, aşa cum prevede procedura standard. Nimic în neregulă, numai că această hotărâre judecătorească nu mai vine. Din 17 martie 2011, până azi, 20 martie 2012, a trecut mai bine de un an de zile, timp în care dosarul său a fost judecat de 10 ori, ultima dată chiar în această dimineaţă, şi de fiecare dată cererea de a fi repus în posesia maşinii sale i-a fost refuzată. "E ceva incredibil, de desene animate. Este o doamnă judecătoare la Sectorul 1 care pur şi simplu găseşte motive să nu-mi dea înapoi maşina. Pot să fac şi publice dovezile mele. Se văd clar pe înregistrări feţele celor care mi-au furat-o din parcare. Apoi, la dosar există convorbiri telefonice între hoţi în care se sfătuiesc cum s-o dezmembreze şi să-i şteargă seriile de la motor pentru a fi trecută prin RAR şi a nu mai putea fi recunoscută după. Practic, hoţii au pus toată maşina mea pe un şasiu al lor. Au fost prinşi cu minciuna de atâtea ori încât nu ştiu de ce dovezi mai are nevoie instanţa", a spus Perjă.
Maşina se distruge sub sechestru!
În tot acest timp, automobilul stă parcat sub sechestru la Judecătorie şi se distruge pe zi ce trece. "Paguba mea e de 50.000 de euro şi nici dacă mi-ar da-o mâine n-aş mai putea s-o recuperez în totalitate. Oricum, ei nu vor să mi-o dea nici în custodie, dar între timp se distruge. Am văzut-o acum câteva zile. Are cauciucurile sparte, ştergătoarele furate, e zgâriată toată. O mare bătaie de joc. Dacă nu vor să-mi dea maşina, spunând că nu e toată a mea, măcar să mă despăgubească. Nu e vina mea că a fost dezmembrată", a afirmat Perjă.
Fiul unui fost secretar de stat e la mijloc
Dănuţ Perjă bănuieşte că toată greutatea cu care se desfăşoară această procedură şi refuzul de a-i da înapoi maşina vine din cauza faptului că inculpaţi în acest dosar sunt oameni cu relaţii sus puse. "Te apucă nervii când auzi cum mint şi îşi schimbă declaraţiile de la o zi la alta. Hoţii au relaţii importante, nu sunt orice găinari de cartier. Ăsta este singurul motiv pentru care nu mi se dă câştig de cauză. Poate va veni însă până la urmă un judecător care să deschisă ochii şi să vadă realitatea. Sper ca până atunci să mai am ce recupera", spune Perjă dezgustat.























































