Cupa României, etapa I din faza grupelor: FCSB, egalată în prelungiri la Arad, după ce a avut trei eliminați!

0

Cupa României, care de anul acesta se desfășoară într-un nou format, cu 24 de echipe împărțite prin tragere la sorți în 4 grupe de câte 6 formații, a continuat cu meciurile de miercuri.

FCSB și UTA au jucat al doilea meci în patru zile. Foto Sport Pictures

FCSB a fost egalată de UTA, la Arad, la ultima fază, într-un meci în care a folosit echipa a doua și pe care l-a încheiat în 8 oameni! A fost o partidă nebună, gazdele deschizând scorul prin Rareș Pop, în minutul 7. Bucureștenii au întors rezultatul, prin Radunovici și Radaslavescu și păreau stăpâni pe situație.

Însă în ultimele 10 minute trei jucători roș-albaștri au văzut cartonașul roșu: Bouhenna (81), Radunovici (90+1) și Octavian Popescu (90+4), iar UTA a reușit egalarea în al șaselea minut de prelungire, prin Postolachi.

UTA și FCSB s-au întâlnit și duminică, în etapa a 14-a din Superliga, când bucureștenii s-au impus la limită, scor 2-1.

Chindia, învinsă de o echipă de liga a 3-a

În celelalte partide, Chindia, care a legat 3 victorii la rând în campionat, a piedut rușinos pe terenul unei formații de liga a 3-a, iar CS Universitatea Craiova a învins fără să se întrebuințeze prea mult pe terenul revelației Hermannstadt. Voluntari s-a impus la limită la Slobozia, iar Botoșani a câștigat printr-un penalty, în deplasare, la Buzău.

Marți și miercuri s-au disputat 8 meciuri contând pentru a etapa I. Iată rezultatele.

Grupa A

Dinamo - U Craiova 1948 0-0

Unirea Slobozia - FC Voluntari 0-1

Petrolul Ploiești - Sepsi OSK Sf. Gheorghe

(Joi, 20 octombrie, 18:15 - Stadion “Ilie Oană” Ploiești)

Grupa B

Gloria Buzău - AFC Botoșani 0-1

UTA Arad - FCSB 2-2

Oțelul Galați - CS Mioveni

(Joi, 20 octombrie, 15:00 - Stadion “Oțelul” Galați)

Grupa C

CSM Alexandria - Farul Constanța 2-2

CSC Dumbrăvița - FC Rapid București 1-4

Universitatea Cluj - CFR 1907 Cluj

(Joi, 20 octombrie, 21:00 - Stadion “Cluj Arena” Cluj-Napoca)

Grupa D

CS Ocna Mureș - Chindia Târgoviște 1-0

AFC Hermannstadt - CS Universitatea Craiova 0-2

Minaur Baia Mare - FC Argeș Pitești

(Joi, 20 octombrie, 15:30 - Stadion “Viorel Mateianu” Baia Mare)

*Toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din urnele valorice 1, 2 și 3, disputat pe terenurile formațiilor mai slab clasate sezonul trecut.

*Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câștigătoarele grupelor vor juca meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.