CS Rapid Bucureşti a câştigat în Polonia, în Liga Campionilor la handbal feminin

0

CS Rapid Bucureşti a învins în deplasare echipa poloneză MKS Zaglebie Lubin, cu scorul de 24-21 (13-15), sâmbătă seara, în penultimul său meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Foto Shutterstock

Vicecampioana României păstrează şanse de calificare în play-off cu acest succes.

Rapid a fost dominată în prima repriză de Zaglebie, care a condus şi la patru goluri (9-5, 10-6), iar la pauză avea avans, 15-13. Echipa antrenată de David Ginesta Montes a controlat ultimul sfert de oră al întâlnirii şi a câştigat cu 24-21. A contat şi faptul că polonezele au primit 7 eliminări şi un cartonaş roşu.

Pentru Rapid au marcat Dorina Korsos 6 goluri, Andjela Janjusevic 5, Mathilde Neesgaard Mogensen 3, Laura Kanor 3, Orlane Kanor 3, Estavana Polman 2, Albertina Da Cruz Kassoma 1, Alexandra Badea 1.

Diana Ciucă a apărat 4 şuturi (33,33%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Daria Michalak 6, Daria Przywara 4, Adrianna Gorna 4, Karolina Kochaniak-Sala 4, Joanna Drabik 1, Patricia Machado Matielli 1, Karolina Jurenczyk 1.

Monika Maliczkiewicz a încheiat cu 8 intervenţii (33,33%), iar Barbara Zima a avut una.

Meciul a fost arbitrat de danezele Line Hesseldal Hansen şi Josefine Kusk Jensen, iar delegat EHF a fost slovacul Jan Rudinsky.

În alt meci, campioana Vipers Kristiansand a învins-o în deplasare pe vicecampioana FTC-Rail Cargo Hungaria cu 35-27.

Sâmbătă are loc partida Team Esbjerg - Krim Mercator Ljubljana, iar duminică se va juca meciul Ikast Handbold - Metz Handball.

Rapid va juca în ultima etapă cu Team Esbjerg, acasă, pe 18 februarie, fiind obligată să câştige pentru a mai spera la un loc ăn play-off.