Craiova: Universitatea a retrogradat pe Dinamo

0

Pentru prima dată în istorie, o echipă de club din Bănie a reuşit să-i trimită în Liga a II-a pe „câinii roşii“, rivalii de o veşnicie ai alb-albaştrilor.

Acest lucru a fost posibil în baschetul masculin.

În această seară, în sala Dinamo, Sport Club Municipal „U“ Craiova a obţinut o performanţă importantă, învingând gruparea alb-roşie cu 73-70, după ce la pauză tot oaspeţii conduceau cu 19 puncte diferenţă.

Partida a contat pentru jocul 5 din play-out-ul Superligii Naţionale.

Prima repriză a fost a craiovenilor, care şi-au adjudecat cele două sferturi cu 26-17 şi 28-18. În partea a doua lucrurile au stat invers, însă gazdele au recuperat doar 16 puncte. Cele mai multe puncte pentru echipa sârbului Zecevic au fost reuşite de T. Harvey, 22.

Reamintim că în acest play-out, Dinamo a condus cu 2-0 la general, iar craiovenii au izbutit trei victorii consecutive care i-au păstrat în prima ligă. Astfel, şi în sezonul viitor, în Bănie vor veni Asesoft, Mobitelco, Atlassib, Elba Timişoara etc.