Corvinul Hunedoara și FC Hermannstadt, calificate în sferturile de finală ale Cupei României

0

Corvinul Hunedoara şi FC Hermannstadt s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce au obţinut victorii în ultima etapă din Grupa A.

Corvinul Hunedoara a învins cu 6-0 echipa de liga a treia Progresul Pecica
Corvinul Hunedoara a învins cu 6-0 echipa de liga a treia Progresul Pecica FOTO arhiva Adevărul

Formaţia de ligă secundă Corvinul a surclasat cu 6-0 echipa de liga a treia Progresul Pecica, în deplasare, la Oradea. Marius Lupu a reuşit un hat-trick, Antonio Bradu a realizat o dublă, iar Marius Coman a marcat primul gol al partidei.

FC Hermannstadt a obţinut o victorie in extremis cu Chindia, la Târgovişte, 1-0, prin golul marcat de Cristian Bărbuţ (90+6).

Petrolul Ploieşti şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe au remizat, 2-2, pe Stadionul ''Ilie Oană''.

Alexandru Musi (24) a deschis scorul pentru gazde, dar deţinătoarea trofeului a punctat de două ori, prin Denis Ciobotariu (45) şi Ion Gheorghe (48). Marian Huja (63) a restabilit egalitatea, însă ambele formaţii au părăsit competiţia.

Rezultatele de joi:

Grupa A

ACS Petrolul 52 Ploieşti - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (1-1), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti Au marcat: Alexandru Musi (24), Marian Huja (63), respectiv Denis Ciobotariu (45), Ion Gheorghe (48). Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Alexandru Filip (Constanţa); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova) Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Mihaela Ţepuşă (Buzău) Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Aurel Ionescu (Bucureşti) – FRF

AFC Chindia Târgovişte - AFC Hermannstadt 0-1 (0-0), Stadion ''Eugen Popescu'' - Târgovişte A marcat: Cristian Bărbuţ (90+6). Arbitru: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mihăiţă Necula (Bucureşti), Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti); al patrulea oficial: Ana Maria Terteleac (Berceni) Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Alexandru Muşoiu (Bucureşti) – FRF

Progresul Pecica - Corvinul 1921 Hunedoara 0-6 (0-3), Stadion ''Iuliu Bodola'' - Oradea Au marcat: Marius Coman (9), Marius Lupu (30, 36, 48), Antonio Bradu (54 - penalty, 90+2). Arbitru: Mircea Salomir (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Ioan Alexandru Corb (Satu Mare), Claudiu Şchiopeţ (Braşov); al patrulea oficial: Claudiu Gaitin (Timişoara) Observatori: Dan Jiga (Bistriţa) - CCA, Dorin Micşa (Timişoara) – FRF

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P 1. Corvinul Hunedoara 3 3 0 0 9-0 9 2. AFC Hermannstadt 3 2 1 0 8-1 7 3 Petrolul Ploieşti 3 2 1 0 6-3 7 4. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 3 0 2 1 3-4 2 5. Chindia Târgovişte 3 0 0 3 0-5 0 6. Progresul Pecica 3 0 0 3 1-12 0

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală (1A - 2B, 1C - 2D, 1D - 2C, 1B - 2A).

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte