Convocări preliminare pentru debutul în Liga Naţiunilor: pe cine a chemat Cosmin Contra la echipa naţională

0
0
Constantin Budescu vine la naţională chiar şi din Arabia Saudită
Constantin Budescu vine la naţională chiar şi din Arabia Saudită

În luna septembrie, reprezentativa României dispută primele jocuri din noua competiţie Liga Naţiunilor UEFA. Selecţionerul Cosmin Contra a trimis faxul de convocare de principiu pentru 19 jucători care evoluează la cluburi din afara ţării.

În luna septembrie, reprezentativa României dispută primele jocuri din noua competiţie Liga Naţiunilor UEFA.

Pe 7 septembrie, de la ora 21:45, tricolorii întâlnesc, la Ploieşti, selecţionata Muntenegrului, într-un joc care se va disputa fără spectatori, pentru ca pe 10 septembrie, de la ora 21:45, naţionala să joace la Belgrad, pe stadionul Partizan, împotriva Serbiei.

Pentru aceste două jocuri din Liga Naţiunilor UEFA, selecţionerul Cosmin Contra a trimis faxul de convocare de principiu pentru 19 jucători care evoluează la cluburi din afara ţării. Lotul final, care va include şi numele jucătorilor din campionatul intern convocaţi, va fi anunţat ulterior.

Lista convocărilor preliminare este următoarea:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 51/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0), Silviu Lung (Kayserispor, 3/0)

Fundaşi: Cristian Săpunaru (Kayserispor, 27/0), Vlad Chiricheş (Napoli, 53/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 12/0), Alin Toşca (Real Betis, 13/0)

Mijlocaşi: Răzvan Marin (Standard Liege, 11/1), Adrian Stoian (Crotone, 2/0), Paul Anton (3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 35/4), Dorin Rotariu (AZ Alkmaar, 6/1), Nicolae Stanciu (Sparta Praga, 22/8), Eric Bicfalvi (FC Ural, 4/0), Constantin Budescu (Al-Shabab, 11/5), Alexandru Maxim (Mainz, 29/2)

Atacanţi: Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 23/6), Alexandru Băluţă (Slavia Praga, 5/1)

Programul grupei 4, seria C, din Liga Naţiunilor UEFA:

7 septembrie: România – Muntenegru (stadion “Ilie Oană”, Ploieşti), Lituania – Serbia (ora 21:45)

10 septembrie: Serbia – România, Muntenegru – Lituania (ora 21:45)

11 octombrie: Lituania – România, Muntenegru – Serbia (ora 21:45)

14 octombrie: România – Serbia (Arena Naţională, ora 16:00), Lituania – Muntenegru (ora 21:45)

17 noiembrie: Serbia – Muntenegru (ora 16:00), România – Lituania (ora 21:45) – stadion “Ilie Oană”, Ploieşti

20 noiembrie: Serbia – Lituania, Muntenegru – România (ora 21:45)

Despre formatul Ligii Naţiunilor:

• Câştigătoarele grupelor vor promova în seria superioară a ediţiei următoare, ultimele clasate retrogradând în seria inferioară.

• Pe 2 decembrie 2018 are loc tragerea la sorţi pentru preliminariile Euro 2020. Cele şase urne valorice vor fi stabilite exclusiv pe baza performanţelor din grupele Ligii Naţiunilor. În seria României, câştigătoarele celor patru grupe alături de cele mai bune două ocupante ale locurilor secunde vor fi în a treia urnă valorică pentru tragerea la sorţi a preliminariilor Euro 2020. Celelalte echipe vor fi în urna a patra valorică.

• Preliminariile Euro 2020 se desfăşoară în perioada martie-noiembrie 2019. Cel mai bine clasate echipe în cele patru grupe din Seria C a Ligii Naţiunilor, care nu s-au calificat deja la Euro 2020 prin intermediul preliminariilor, merg în play-off-ul Ligii Naţiunilor (martie 2020).

• Cele 4 echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la Euro 2020.

Sport


Ultimele știri
Cele mai citite

Partenerii noștri