Coasta de Fildeş – Burkina Faso, remiză albă în grupa naţionalei Togo

0
Algeria nu a putut trece de barajul naţionalei din Malawi

Azi s-au disputat două partide în cadrul Cupei Africii pe Naţiuni, turneu găzduit de Angola. Malawi a trecut surprinzător de Algeria, echipă calificată la CM 2010, cu un neverosmil 3-0, în timp ce în grupa din care face parte şi Togo, Coasta de Fildeş - Burkina Faso s-a încheiat nedecis, 0-0.

După ce în prima zi a turneului, gazdele Angola au avut parte de un meci nebun cu Mali, fiind egalaţi în ultimele 11 minute după ce au condus cu 4-1, a doua zi a adus o nouă surpriză de proporţii.

Mult mai modesta selecţionată a statului Malawi a surclasat fără drept de apel Algeria, scor 3-0. Ruşinea magrebienilor este cu atât mai mare, cu cât aceştia sunt calificaţi la turneul final al Cupei Mondiale, ce se va disputa în această vară în Africa de Sud.

Coasta de Fildeş, altă echipă calificată la Mondialul sud-african, nu a reuşit decât o remiză albă în faţa Burkinei Faso, pentru care Yssouf Kone a intrat pe teren în minutul 81. Pentru ivorieni, Emmanuel Kone, de la Internaţional Curtea de Argeş, a fost rezervă.