Chelsea a învins-o pe Leeds şi s-a calificat în semifinalele din Cupa Ligii Angliei

0
Chelsea a câştigat meciul cu Leeds din Cupa Ligii Angliei. FOTO telegraph.co.uk

Leeds a fost învinsă pe teren propriu de către Chelsea (1-5), care s-a calificat în semifinalele din Cupa Ligii Angliei.

În prima parte a meciului, Leeds nu a arătat ca o formaţie din eşalonul secund şi a sperat la calificarea în faza semifinalelor până la începutul celei de-a doua reprize.

Scorul a fost deschis de formaţia gazdă prin Becchio ('37), iar Leeds a sperat la calificarea în semifinale timp de 10 minute, când a venit egalarea prin Mata ('47).

Ivanovici ('64) a adus-o pe Chelsea în avantaj pentru scorul de 2-1, iar Moses ('66) şi Hazard ('81) au majorat rezultatul, urmând ca Torres ('83) să închidă tabela, scor final 5-1.

Echipa de pe Stamford Bridge a marcat de 16 ori în trei meciuri din Cupa Ligii Angliei, faţă de anul precedent în care marcaseră de două ori în cele trei partide.

În semifinalele Cupei Ligii Angliei, Chelsea o va întâlni pe Swansea, iar cealaltă partidă se va disputa între Bradford şi Aston Villa.