CFR, învinsă în Olanda, a rămas cu un punct în Conference League

0
balgradean

CFR are din ce în ce mai puţine şanse de a continua în Conference League după ce a pierdut partida de la Alkmaar (0-2) şi a rămas pe ultimul loc al grupei D.

CFR încă mai spera! Cel puţin Dan Petrescu, antrenorul ardelenilor, încă mai spera! Chiar dacă echipa era pe ultimul loc în grupă înainte de deplasarea la Alkmaar, Bursucul era (puţin) optimist: „Şansele sunt mici. Trebuie să câştigăm trei meciuri sau două şi să facem un egal, ca să sperăm. Trebuie să încercăm să scoatem un rezultat fantastic. Dacă CFR-ul joacă cum trebuie şi cum ştie, dacă ne apărăm foarte bine şi speculăm ocaziile, e posibil să surprindem. Un egal sau o victorie ne menţine în cărţi. Dacă pierdem, s-a cam terminat. Oricum, nu mergem acolo să ne predăm, asta e sigur!”.

Pe teren însă, olandezii au fost mai prezenţi, au arătat ca echipa de pe primul loc al grupei, au controlat jocul. Şi, încă din minutul 5, au deschis scorul prin Gudmundsson. Mai mult, în minutul 86 au majorat diferenţa prin reuşita lui Pavlidis.

Alkmaar: Jensen - Sugawara, Hatzidiakos ('89), Martins Indi, Wijndal – Midtsjo (Reijnders '46), De Wit (Evjen '77), Clasie - Gudmundsoon, Pavlidis (Duin '89), Karlsson

Antrenor: Pascal Jansen

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea '83), Bouhenna, Burcă, Graovac, Camora – Culio (Costache '78), Bordeianu (Boateng '65), C. Deac – Alibec (Debeljuh '46), A. Păun (Petrila '65)

Antrenor: Dan Petrescu

Clasament: Alkmaar 10 puncte, Jablonec 5 puncte, Randers 4 puncte, CFR Cluj 1 punct.