Canotaj: Echipajul României 8+1 s-a calificat în finala de la Jocurile Olimpice

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Echipajul feminin de 8+1 al României s-a calificat în finala de la Jocurile Olimpice, clasându-se pe locul doi în semifinală, după Olanda.

UPDATE România s-a calificat în finală, după ce a ieşit pe locul doi în seria de recalificări, cu 6 minute 16 secunde şi 16 sutimi. Olanda a fost prima clasată, cu 6 minute 15 secunde şi 36 de sutimi.

Punctele intermediare:

15:57 Ultimul punct de control intermediar, la 1500 de metri, aduce Olanda pe primul loc, România situându-se pe locul al doilea. Clasament: Olanda, România, Australia, Marea Britanie, Germania.

15:56 Echipa României a trecut al doilea punct intermediar, la 1000 de metri, la egalitate cu Olanda. Clasament: România, Olanda, Australia, Marea Britanie, Germania

15:55 Româncele s-au clasat pe locul al doilea la primul punct intermediar, de 500 de metri. Clasament: Olanda, România, Australia, Marea Britanie, Germania

12:53 Începe seria de recalificări pentru finala la feminin de la canotaj 8+1.

Echipa României de canotaj feminin 8+1 a participat astăzi la recalificări, după ce, în sesiunea de calificări, a terminat pe locul doi în seria a 2-a. Atunci, Canada a terminat cursa în 6 minute şi 13,91 secunde, asigurându-şi prezenţa direct în finală.

Din prima serie, Australia, Marea Britanie şi Germania au mai participat la calificări, alături de România şi Olanda. 

Echipa României: Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Teodora Gîdoiu şi Irina Dorneanu.

Finala este programată pentru joi, 2 august.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite