Ca un tăvălug! Simona Halep a câştigat clar duelul cu Elise Mertens şi va juca în sferturile de finală de la Roland Garros

0

Simona Halep a revenit pe teren şi a întâlnit-o pe belgianca Elise Mertens în optimile de finală de la Roland Garros.

Simona Halep s-a impus în mai puţin de o oră în partida cu Elise Mertens. Ea a câştigat cu 6-2, 6-1 după 59 de minute, într-un meci care n-a avut istoric. Liderul mondial WTA şi-a demonstrat supremaţia din toate punctele de vedere şi a urcat în sferturile de finală, unde va da peste învingătoarea din partida Angelique Kerber - Carolina Garcia.

Halep - Mertens 0-1

Simona a jucat o singură dată în compania adversarei de azi, chiar anul acesta, la Madrid, unde a învins-o foarte clar, scor 6-0, 6-3.

Mertens susţine însă că lucrurile nu vor sta la fel şi la Paris, deoarece atunci când a pierdut a avut probleme medicale. Mertens este uan dintre performerele anului 2018, ea câştigând trei turnee în acest sezon.

Partida dintre Simona şi Elise Mertens este prima a zilei şi va începe puţin după ora 12.00, fiind transmisă de Eurosport.

Dacă trece de Elise Mertens, Simona va juca împotriva învingătoarei dintre Angelique Kerber şi Carolina Garcia