Becali, dezlănţuit la televizor: A explicat de ce FCSB va lua titlul în faţa CFR-ului

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Gigi Becali a câştigat ultimul titlu cu FCSB în 2015
Gigi Becali a câştigat ultimul titlu cu FCSB în 2015

Cu trei etape înainte de finalul campionatului, primele două clasate sunt despărţite de doar 2 puncte. Doar că, în timp ce liderul gâfâie, echipa de pe locul 2 e pe val, dacă ne luăm după ultimele rezultate.

Doar în ultimele două runde, golaverajul celor două rivale la titlu, CFR Cluj şi FCSB, vorbeşte de la sine: 

*2-0 pentru ardeleni, după victorii la limită cu Voluntari şi Farul.

*8-0 pentru FCSB după partide câştigate cu Farul şi FC Argeş.

Având în vedere această situaţie, e lesne de înţeles de ce Gigi Becali a fost luat, din nou, de val şi, astăzi, într-o intervenţie la Pro Arena, a anunţat, în stilul său caracteristic, iminentul triumf al echipei sale în lupta pentru titlu. Declaraţiile latifundiarului au fost redate de sport.ro, site-ul postului Pro Arena.

Ce a spus Gigi Becali?

*Eu zic că, la ora asta, nu ne poate sta nimeni în cale, echipa e prea puternică, prea valoroasă.

*Aş vrea să joace pe bune Argeşul (n.r. – sâmbătă, acasă, cu CFR Cluj) şi să venim noi pe primul loc. După, să-i bată Craiova pe CFR şi să nu mai jucăm în ultima etapă (n.r. – meciul decisiv pentru titlu cu CFR Cluj). Aşa ar fi după inima mea, dar cred că vom juca în ultima etapă (n.r. – cu titlul pe masă) şi vom câştiga meciul. Dacă nu e posibil aşa, să-i bată Craiova şi să ne ajute şi egalul.

Liga I, play-off, etapa a VII-a

Sâmbătă

CS U Craiova – Voluntari 1-0

Duminică

CFR Cluj – Farul 1-0

Luni

FCSB – FC Argeş 4-0

Clasament

1. CFR Cluj 51 de puncte

2. FCSB 49p

3. CS U Craiova 45p

4. Voluntari 30p

5. Farul 28p

6. FC Argeş 27p

*Locul 1 participă în preliminariile Ligii Campionilor, iar locul 2 şi 3 în preliminariile Conference League.

*Locul 3 va juca baraj cu câştigătoarea barajului dintre locurile 1 şi 2 din play-out pentru un loc în preliminariile Conference League.

Liga I, play-out, etapa a VII-a

Vineri

Sepsi – Gaz Metan 3-1

Chindia – Rapid 0-0

Sâmbătă

Dinamo – Clinceni 5-1

Duminică

„U“ Craiova – UTA 1-0

Luni

Mioveni – Botoşani 0-2

Clasament

1. Rapid 39p

2. Botoşani 38p

3. Sepsi 36p

4. „U“ Craiova 31p

5. UTA 29p

6. Mioveni 28p

7. Chindia 23p

8. Dinamo 19p

9. Clinceni -5p*

10. Gaz Metan -37p*

*Clinceni a pierdut 12 puncte, iar formaţia din Mediaş a fost penalizată cu 38 de puncte. Ambele grupări au fost sancţionate din cauza datoriilor. 

**Locurile 9 si 10 retrogradează direct. Locurile 7 şi 8 joacă baraj de menţinere / promovare cu locurile 3 şi 4 din liga a doua.

Sport



Partenerii noștri

Ultimele știri
Cele mai citite