Atletico, în semifinale cu doar o victorie!

0

Incredibil, dar adevărat! Spaniolii de la Atletico Madrid au reuşit în acest sezon performanţa de a se califica în semifinalele Ligii Europa, obţinând o singură victorie pe parcurs.

Secretul? Foarte mult noroc şi goluri marcate în deplasare. Întâi şi întâi, madrilenii au jucat în Grupa D a Ligii Campionilor, unde au avut adversari pe Chelsea, Porto şi APOEL Nicosia.

Bilanţul la final: trei remize, trei înfrângeri şi locul trei, la egalitate de puncte cu APOEL, pe care a depăşit-o după 0-0 pe teren propriu şi 1-1 în deplasare.

Au urmat firesc 16-imile Ligii Europa, unde Atletico a cunoscut pentru prima dată gustul victoriei. După 1-1 la Madrid, spaniolii au evitat prelungirile la Istanbul, marcând un „gol de aur" prin Forlan, în minutul 89 al meciului cu Galatasaray.

De atunci, remize identice cu Sporting Lisabona, în optimi, şi cu Valencia în sferturi: 0-0 acasă şi 2-2 în deplasare. Mai mult decât suficient pentru Atletico, care visează acum la finala de la Hamburg.