Aşteptarea a luat sfârşit: Halep revine azi pe teren! De la ce oră joacă şi cine transmite meciul

0
halep

Simona Halep joacă, vineri, nu înainte de ora 12.00, în cadrul turneului demonstrativ de la Adelaide, primul meci din 2021, împotriva liderului clasamentului mondial, Ashleigh Barty

Australienii au planificat ca ieşirea din carantina de 14 zile impusă de autorităţile sanitare să fie onorată cu revenirea pe teren a celor mai buni jucători de tenis ai planetei, iar ţara noastră are privilegiul să fie reprezentată la întrecerea demonstrativă de Simona Halep şi Irina Begu. Chiar dacă nu vorbim despre un turneu oficial, reîntâlnirea cu jucătoarea numărul 1 a României este aşteptată cu mare interes de fanii tenisului, meciul Halep - Barty urmând să fie transmis în direct pe Eurosport 1.

La competiţia din complexul „Memorial Drive Tennis Club“ vor lua parte primii trei sportivi din ierarhia feminină şi cea masculină, cărora li s-au alăturat Serena Williams (11 WTA) şi italianul Jannik Sinner (36 ATP).

De asemenea, Irina Begu (79 WTA), venită la Adelaide ca parteneră de antrenament a Simonei, va juca şi ea în cadrul acestei competiţii, împotriva americancei Venus Williams (80 WTA). Chiar dacă nu făceau parte din programarea iniţială, organizatorii le-au oferit şi celor două şansa unui duel cu public, accesul spectatorilor fiind permis la turneu, însă cu respectarea cu stricteţe a regulilor de distanţare. Irina şi Venus vor juca însă o partidă de un singur set, întâlnirea dintre ele urmând să aibă loc imediat după întâlnirea Halep - Barty

Programul zilei de vineri la Adelaide

De la ora locală 13.00 (04.30, ora României)

Djokovici (1 ATP) - Sinner (36 ATP) 6-3 (s-a jucat un singur set)

Sârbul s-a retras iniţial de la meciul cu Sinner, în locul său jucând în primul set compatriotul său Filip Krajinovici (31 ATP), dar Djokovici a revenit în setul al doilea. Potrivit The Guardian, liderul ATP nu a jucat primul set din cauza unor băşici la mână, el făcând anunţul cu 30 de minute înainte de start. Apoi, Djokovici a apărut pe teren şi i-a luat locul lui Krajonovici. Krajinovici a câştigat setul cu Sinner, scor 6-3

Osaka (3 WTA) - S. Williams (11 WTA) 2-6, 6-2 10-7

De la ora locală 19.00 (10.30, ora României)

Nadal (2 ATP) - Thiem (3 ATP) 7-5, 6-4

Barty (1 WTA) - Halep (2 WTA)

Irina Begu (79 WTA) - Venus Williams (80 WTA)

Fiecare jucător/jucătoare va evolua o singură partidă, cu super tie-break, în caz de egalitate de seturi. Meciul Begu - V. Williams va avea un singur set