Unde cântă artiştii de Revelion
0
Cântăreţii autohtoni se împart în noaptea dintre ani între mai multe spectacole, unii ajungând să concerteze chiar şi la câte opt petreceri. Mihai Trăistariu, Andreea Bănică sau Elena Gheorghe se numără printre artiştii ocupaţi în noaptea de Anul Nou. Cei trei au concerte în Bucureşti, Buzău şi Sinaia.
Deşi Mihai Trăistariu anunţase iniţial că va concerta peste Ocean în noaptea dintre ani, artistul s-a răzgândit şi a acceptat mai multe oferte în oraşul Buzău. Astfel, cântăreţul va urca pe scena din centrul oraşului la miezul nopţii, pentru ca apoi să facă „turul" a cinci restaurante din Buzău.
Pe lângă aceste spectacole, Trăistariu va mai concerta pentru fanii din Râmnicu Sărat şi pentru cei din oraşul Pătârlagele, situat în judeţul Buzău. Şi Andreea Bănică „se va împărţi" între mai multe petreceri în noaptea de Revelion. Interpreta hitului „Love in Brasil" îşi începe seara la ora 20.30 cu un concert în Piaţa Constituţiei, urmând ca de la ora 22.00 să cânte tot în aer liber, în Otopeni.
Citiţi şi:
Revelion rock în cluburile în Capitală
De la ora 23.00 şi până la ora 3.00, Andreea Bănică va susţine încă alte patru spectacole, în hoteluri şi cluburi din Capitală. Dacă la Revelionul trecut Elena Gheorghe a cântat la şase petreceri în Capitală, anul acesta şi-a programat în noaptea dintre ani cinci spectacole la munte - trei în staţiunea Sinaia, şi celelalte în Poiana Braşov şi în oraşul Braşov.
Cei mai mulţi artişti preferă Capitala
Cei mai mulţi artişti autohtoni au optat pentru concerte în Capitală. Astfel, formaţii precum Voltaj, Direcţia 5, Iris şi Mandinga vor urca pe scena din Piaţa Constituţiei, unde vor avea loc tradiţionalele spectacole oferite de Primăria Capitalei.
Trupa Iris va susţine un concert înainte de miezul nopţii, de la ora 22.00, timp de o jumătate de oră, urmând ca apoi pe scenă să urce membrii formaţiei Voltaj, pentru un alt spectacol de 30 de minute. Din program nu vor lipsi nici trupele Vama Veche, care va concerta de la 23.00 la 23.30, şi nici Sensor& Maestro Crew, care va urca pe scenă de la 23.30 la 23.58. După miezul nopţii, petrecerea va continua cu Connect-R.
Şi formaţia Holograf va susţine un recital în Piaţa Constituţiei, singurul pe care trupa îl are antamat în noaptea de Revelion. Alţi artişti care vor cânta în noaptea de Anul Nou în Bucureşti sunt Loredana, Anda Adam sau Smiley. Ei vor concerta în Piaţa Revoluţiei în cadrul evenimentului „Live Revolution", organizat de trusul MediaPro.
Andreea Bănică şi Elena Gheorghe au programate mai multe concerte în noaptea de Revelion Foto: Afp
Seara va fi continuată cu show-urile altor artişti români, printre care şi Alex Velea, care va susţine concerte atât în Piaţa Revoluţiei (de la ora 20.00), cât şi în Piaţa Constituţiei (de la ora 21.05). După spectacolele în aer liber, cântăreţul va concerta şi în Ploieşti, de la ora 23.20, pentru ca apoi să revină în Bucureşti pentru alte două spectacole, de această dată în cluburi.
Pe scena din Piaţa Revoluţiei vor mai urca Alexandra Stan, formaţia Zero, Delia Matache, Puya şi Connect-R. Noaptea dintre ani va fi sărbătorită la Ploieşti printr-un eveniment organizat de municipalitate în aer liber, unde vor cânta trupe precum Heaven şi Hara. Cap de afiş al petrecerii va fi formaţia Iris, care va concerta imediat după miezul nopţii pe scena amenajată în parcarea dintre Palatul Administrativ şi Palatul Culturii din Ploieşti.
Cargo - la Sibiu, Vunk - la Bistriţa
La Sibiu vor concerta în noaptea dintre ani Cargo şi Juke Box, dar şi mai multe trupe locale, pe când în Piaţa Sfatului din Braşov va fi organizat un show cu lasere. În oraşul Bistriţa, startul distracţiei va fi dat de mai mulţi artişti, printre care Anya, fostă membră a trupei Hi-Q, care va concerta de la ora 23.20, sau formaţia Vunk, prezentă pe scenă, după miezul nopţii. Trupa Krypton va cânta în noaptea de Revelion în clubul Café d'Art din Constanţa.
