Traian Băsescu depune jurământul: "Obiectivul meu este modernizarea statului"
0
Traian Băsescu s-a aflat la Palatul Cotroceni pentru a-şi încheia primul mandat, cel din perioada 2004-2009, printr-o ceremonie. După ora 15.00, Băsescu se va întoarce să-şi depună jurământul pentru un nou mandat.
UPDATE 15.40 "Am venit în faţa dumneavoastră pentru a-mi reînnoi jurământul de credinţă. În urmă cu 20 de ani peste o mie de români şi-au dat viaţa pentru libertate. Sacrificiul lor este azi piatra de temelie a instituţiilor noaster democratice. În aceşti 20 de ani România a revenit în marea familie europeană. Aceste momente esenţiale din trecutul naţiunii noastre marchează şi momentul în care ne găsim. Nu trecem printr-o perioadă uşoară, consecinţele crizei globale se vor resimţi.
* În 6 decembrie am fost reales preşedinte al României pentru ca am fost perceput drept cel mai credibil vector al interesului naţional, nu am fost ales fiindcă aş fi promis linişte. Mi-am asumat proiectul modernizării societăţii româneşti.
* Suntem la începutul unei noi etape istorice. Este momentul reformei statului. Daca pierdem aceasta ocazie condamnam generatiile viitoare la costuri inacceptabile.
* Ca preşedinte al României în ultimii 5 ani, vreau să vă transmit un mesaj de încredere în România.
* Vreau să fiu preşedintele care împlineşte speranţele pe care cetăţenii şi le-au pus în clasa politică şi în sistemul democrat.
* În ultimii ani s-au realizat cele două obiective comune asumate de partidele parlamentare: NATO si UE Obiectivul meu este modernizarea statului român, modernizarea României. Prioritatea fundamentală a celui de-al doilea mandat de preşedinte, aşa înţeleg să răspund mesajului dat pe 22 decembrie, indiferent de orientarea politică.
* Un pericol la adresa democraţiei este influenţa excesivă a unor grupuri economico-financiare asupra politicienilor şi instituţiilor statului. Vori rămâne partizanul democraţiei veritabile şi adversarul oricăror tentative de oligarhizare a României.
* Cred că este vremea coaliţiilor pro. Este momentul să privim România cu dragoste şi luciditate.
* Priorităţile trebuie alese exclusiv în interes public. Fiecare leu cheltuit de stat e un leu al cetăţenilor şi trebuie cheltuit în interesul lor.
* Partidele trebuie să renunţe la excesul de numiri pe criterii politice. Cum se poate reforma statul daca reprezentanţii săi sunt aleşi pe alte criterii decât cele ale competenţei. Voi apăra neutralitatea funcţiei publice.
* Scăderea numpărului de parlamentari va ajuta ca suspiciunea să nu mai planeze asupra clasei politice.
* O prioritate este dezvoltarea şi modernizarea spaţiului rural. Este locul persistenţei unei grave inegalizări de şanse.
* O relaţie strânsă cu SUA ne aduce stabilitate şi siguranta, garantia ca tara noastra nu va fi pusa in pericol de forte extern
* Şi politica de securitate naţională va trebui să reflecte procesul de modernizare a statului. Voi acorda o atenţie specială mecanismelor de coordonare a instituţiilor responsabile, atât cele militare, cât şi cele civile.
* Ştiu că o parte a senatorilor şi deputaţilor au privit cu îngrijorare iniţiativa Preşedintelui de a convoca un Referendum. Unul dintre motive este întărirea Parlamentului care trebuie făcută cu o mai mare transparenţă a activităţii aleşilor. Cu cât va fi mai strânsă legătura dintre alegător şi ales, cu atât presigiul şi puterea Parlamentului va creşte.
* Ca preşedinte voi fi deschis colaborării cu toate partidele şi cu toţi cei care sunt dispuşi să-şi pună expertiza pentru binele statului.
* Acest proiect nu poate fi proiectul unui singur om sau partid. Nu trebuie sa fie proiectul puterii sau al opoziţiei, al sindicatelor sau al patronatelor. Trebuie să fie proiectul construirii împreună a binelui comun, al recunoaşterii faptului că valorile care ne unesc sunt mai multe decât cele care ne despart.
* Încurajez noul guvern să ţină permanent deschis dialogul social. Rolul opoziţiei e şi el determinant. Soluţiile valoroase pot veni de la fiecare partid.
* Mă aşteaptă evaluarea în zece ani. Îmi propun Să rămân un preşedinte care luptă pentru poporul său, pentru toţi cei 22 de milioane de români, inidferent dacă aceştia l-au ales sau nu. Am convingerea că putem construi împreună o Românie modernă.
UPDATE Traian Băsescu depune jurământul în funcţia de Preşedinte al României.
Curtea Constituţională confirmă rezultatele Referendumului.
Preşedintele Traian Băsescu şi-a încheiat luni primul mandat de şef al statului. Momentul a fost marcat, în jurul orei 14,30, printr-o ceremonie care a avut loc în curtea interioară a Palatul Cotroceni. Şeful statului a trecut în revistă Garda de onoare şi a salutat drapelul naţional, timp în care a fost intonat Imnul ţării.
La ora 15,00, Traian Băsescu, reales la scrutinul prezidenţial din decembrie, va depune jurământul în plenul Camerelor reunite ale Parlamentului, după care, la ora 16,00, pe Platoul Marinescu al Palatului Cotroceni, va avea loc ceremonialul de preluare a noului mandat de preşedinte, şeful statului fiind întâmpinat tot cu onoruri militare.
Este pentru prima oară, în ultimii ani, când are loc un astfel de eveniment, având în vedere că, până acum, a avut loc alternanţă la putere.























































