Toro Tibor cauta o alternativa la UDMR

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Blocului Reformist din cadrul UDMR, deputatul de Timis Toro T. Tibor, a declarat, sambata dupa-amiaza, la finalul lucrarilor Consiliului de Coordonare al platformei, ca "trebuie gasita o

Presedintele Blocului Reformist din cadrul UDMR, deputatul de Timis Toro T. Tibor, a declarat, sambata dupa-amiaza, la finalul lucrarilor Consiliului de Coordonare al platformei, ca "trebuie gasita o noua unitate care sa militeze pentru interesele maghiarimii". Deputatul sustine ca a fost contactat de mai multe persoane care i-au solicitat sa gaseasca o alternativa la actuala Uniune. Pe de alta parte, deputatul a declarat ca episcopul reformat Tokes Laszlo va ramane presedintele de onoare al comunitatii maghiare. El s-a declarat neplacut surprins de decizia participantilor la Congresul UDMR de la Satu Mare de a-i retrage lui Tokes Laszlo titlul de presedinte de onoare al Uniunii. Potrivit acestuia, membrii Consiliului de Coordonare al Blocului Reformist au constatat ca prin realegerea lui Marko Bela in functia de presedinte al UDMR nu s-a realizat decat "transformarea Uniunii intr-un partid politic omogen, centralizat, care reprezinta numai interesele membrilor sai si in care pluralismul politic nu se mai regaseste". Toro T. Tibor a subliniat ca viitorul Congres ordinar al Blocului Reformist, programat pentru 8 martie, la Targu Mures, va decide locul si rolul acestei platforme in cadrul Uniunii sau in afara ei, astfel incat sa poata reprezenta cu adevarat interesele maghiarilor din Romania.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite